Poradnik – jak kupić kask motocyklowy?

Kask jest najważniejszym elementem garderoby motocyklisty oraz jedynym obligatoryjnie wymaganym przez polskie prawo, który stanowi element ochronny biernej.

Czy warto oszczędzać na zakupie kasku przeszukując promocji? Zdecydowanie nie, producenci niskobudżetowi czasem kuszą nas promocyjnymi cenami, jednak w tym przypadku jakość nie idzie w parze z ceną i takie produkty powinniśmy omijać szerokim łukiem.

Pamiętaj, że gdy złamiemy sobie rękę, nogę, czy będziemy mieć przetarcie nastąpi proces gojenia się rany i po czasie organizm zregeneruje się. W przypadku uszkodzeń mózgu zmiany są najczęściej nieodwracalne. Nie warto więc oszczędzać na tym akcesorium.

Wybór najlepszego kasku

Przede wszystkim kasku nie możemy traktować jako zło konieczne, to najważniejszy element naszej ochrony. Powszechnie wiadomo, że najlepsze technologie, najlepsze materiały i nowoczesne rozwiązania, które producent wprowadza na podstawie szeregu kosztownych badań sprawia, że i same kaski są droższe. Jednak z kaskami, jest tak jak i w życiu – występują odstępstwa od reguły. Z drugiej jednak strony nie nastawiaj się na promocyjne kolorowe z ciekawą grafiką kaski, nigdy nie wiesz, jakiej jakości są użyte podzespoły z których jest zbudowany.

Budowa kasku motocyklowego

Kaski motocyklowe to na pierwszy rzut oka proste konstrukcje, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W kasku najważniejsza jest skorupa – czyli jego wierzchnia część, powinna być ona wykonana z multikompozytu, karbonu, kevlaru czy włókna szklanego, a nie taniego termopastiku, który pęka przy pierwszym kontakcie z podłożem.

Kolejnym istotnym elementem kasku wpływającym w równej mierze na bezpieczeństwo co i komfort jest jego wnętrze, wypełnia je tzw. ESP o zróżnicowanej gęstości, czyli miękki specjalny styropian. Wnętrze ma być komfortowe ale również pochłaniać energię podczas zderzenia i nie dopuszczać do przekazania jej na naszą głowę.

Rodzaje dostępnych kasków

Spośród wielu modeli występujących na rynku możemy wyróżnić cztery główne typy kasków, są to: brain caps, jety, modularne oraz integralne. Zaczynając od stopnia ochrony kaski typu brain caps to praktycznie zerowa ochrona, zakładane są na górę głowy chroniąc co najwyżej przed spadającymi z nieba przedmiotami. Następne, posiadające już homologację kaski to tzw. Jety, inaczej kaski otwarte bez osłonki w przedniej części, wybierane są najczęściej przez fanów swobodnej jazdy, czyli choperów i skuterów. Tacy użytkownicy nie osiągają wielkich prędkości, więc wiatr im aż tak bardzo nie przeszkadza, a otwarty kask ułatwia komunikację.
Kaski motocyklowe modularne i integralne to te grupy kasków, które gwarantują coś więcej niż iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Kaski modularne, cieszą się coraz większą popularnością, są idealnym kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem użytkownika a jego wygodą. Ruchoma konstrukcja przedniej szczęki kasku, sprawia, że może on być albo otwierany, albo odpinany – w zależności od modelu. Najbardziej profesjonalne modele to kaski integralne, jak sama nazwa wskazuje tworzą jedność z głową motocyklisty, sięgają po niego zawodowi sportowcy motorowi, zarówno ci poruszający się po torze wyścigowym, jak i ci jeżdżący w zawodach off-roadowych. Kaski integralne zapewniają najwyższy obecnie poziom bezpieczeństwa.

Dopasujmy odpowiedni dla nas kask

Będąc w sklepie i nosząc się z zamiarem kupna kasku powinniśmy to robić z rozumem. Nie kupujmy kasku, do którego zachęca nas tylko i wyłącznie cena. Kupno kasku powinno być przemyślane, sprawdzone przed ostateczną decyzją. Na porządku dziennym jest robienie tzw. przymiarek – pamiętajmy, że w kasku będziemy się poruszać nawet przez kilka godzin, więc oprócz tego, że dbamy o swoje bezpieczeństwo powinniśmy również zadbać o swoją wygodę.