Wyjazd w góry samochodem – jak się przygotować?

Wiele osób wybiera wyjazd w góry samochodem. Niezwykle istotną kwestią jest zabranie ze sobą odpowiedniego ekwipunku na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Niezwykle potrzebnym przedmiotem jest skrobaczka, która pozwoli ma pozbycia się z szyb lodu uniemożliwiającego jazdę. Z kolei akcesorium pozwalające na szybkie pozbycie się nadmiaru śniegu jest szczotka. Z racji faktu, że w tym okresie dzień trwa krócej, niezwykle przydatna może okazać się latarka. Zdarza się, że auto wjedzie w zaspę. W tej sytuacji zbawienne może okazać się posiadanie łopatki, a także linki holowniczej. Inne akcesoria, które zdecydowanie warto posiadać, ponieważ mogą przydać się w najmniej spodziewanym momencie to gaśnica, apteczka, czy trójkąt ostrzegawczy.

Łańcuchy, jako niezwykle potrzebny element wyposażenia samochodu na podróż w obszary górskie?

Warto pamiętać o konieczności używania akcesorium, jakim jest łańcuch śnieżny na obszarach górskich. Obszary te powinny być specjalnie oznaczone za pomocą odpowiedniego łatwego do rozpoznania znaku, na którym znajdują się opony z nałożonymi łańcuchami. Warto pamiętać również, że stosowanie łańcuchów zgodnie z polskim prawem jest dozwolone jedynie na drogach pokrytych śniegiem lub oblodzonych. Przy zakupie produktu. Należy pamiętać o właściwym doborze łańcuchów do wielkości kół zimowych, ponieważ nie są one uniwersalne. Łańcuchy na koła 16 powinny mieć rozmiar kn80. Z kolei łańcuchy na koła 18 będą wymagały użycia odpowiednio większego rozmiaru. O posiadaniu łańcuchów należy pamiętać, udając się w góry poza granicami kraju, ponieważ nakaz ich nakładania obowiązuje m.in. w Norwegii. Inną ważną kwestią, którą należy sprawdzić przed wyjazdem, jest sposób zakładania ich na dany pojazd i jakie można znaleźć w tej kwestii zalecenia ze strony producenta. Najbezpieczniejszym wyjściem byłoby wykonanie próby nałożenia łańcucha jeszcze przed wybraniem się w podróż.

O co warto sprawdzić przed wybraniem się na wyjazd w góry samochodem?

Okresie zimy należy zachować szczególną ostrożność. Podstawową kwestią, o którą należy zadbać, jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wymianę opon na zimowe. Choć w Polsce nie ma takiego obowiązku, zdecydowanie warto się zdecydować na wykonanie tej czynności z uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Warto również pamiętać, że w przypadku wyjazdu za granicę do takich krajów, jak Czechy, czy Austria istnieje taki obowiązek prawny. Niezwykle ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Najlepiej w tym celu udać się do mechanika. Niezawodność auta jest kluczową kwestią w przypadku jazdy w tak niebezpiecznych warunkach. Szczególnie istotne kwestie to sprawne elementy w zawieszeniu. Z racji jazdy w ujemnych temperaturach ważny jest stan akumulatora. Warto również sprawdzić, czy płyny eksploatacyjne są na właściwym poziomie. Oprócz tego warto rozważyć kupno dostosowanego do potrzeb do ubezpieczenia.