Podstawowe zasady przy wyborze odzieży motocyklowej

Przeszukując odpowiedni strój motocyklisty powinniśmy skupić się na odzieży idealnie dopasowanej do naszej sylwetki, a przy tym powinna ona zawierać dodatkowe wzmocnienia chroniące nas przed uderzeniami i chłodnym wiatrem. Śmiem twierdzić, że wybór takiego stroju jest równie ważny co wybór właściwego dla nas jednośladu.

Odzież skórzana czy tekstylna?

Patrząc pod kątem odporności na ścieranie to odzież skórzana jest zdecydowanie wytrzymalsza niż odzież tekstylna, jest to istotny argument na plus przy drobnych upadkach, gdyż lepiej chroni nasze ciało. Mimo wszystko dobra odzież motocyklowa powinna mieć dodatkowo wszyte usztywnienia, w przypadku kurtki motocyklowej takie wszycia obligatoryjnie powinny znajdować się na łokciach, barkach i wzdłuż kręgosłupa. Spodnie motocyklowe z kolei najczęściej mają jedno istotne wzmocnienie w okolicy naszych kolan dodatkowo chroniąc je przed uderzającym zimnym wiatrem. Niestety odzież skórzana posiada również pewne mankamenty, otóż nie jest odporna na wilgoć. Przy jeździe w deszczu skóra nasiąka wodą i robi się ciężka. Podczas upałów, również zdecydowanie lepiej sprawdza się odzież tekstylna która w porównaniu do odpowiednika naturalnego przepuszcza powietrze chłodząc ciało przed przegrzaniem.

Dobieramy odpowiednie spodnie motocyklowe

Dobór odpowiednich spodni do jazdy na motocyklu jest niezwykle istotny z punktu widzenia komfortu i ochrony naszych nóg. Trudno jest dopasować idealne spodnie, każdy z nas różni się od siebie, nawet osoby o zbliżonym wzroście mogą mieć różne sylwetki, są osoby grubsze, chudsze, jedni mają dłuższe nogi inni krótsze. Gdy dokonamy już właściwego wyboru, spodnie dobrze na nas leżą warto wtedy wejść na motocykl i sprawdzić jakość spodni w pozycji motocyklowej. Jest to bardzo istotna sprawa, dobierając nasze spodnie sprawdzamy je pod kątem ochrony naszych kolan, widzimy, że ochraniacze chroniące kolana są na swoim miejscu i jest ok, jednak jest to błąd. Pozycja motocyklowa, którą przyjmujemy siadając na jednoślad sprawia, że spodnie się „dźwigają”. Warto więc kupować spodnie, w których ochraniacze w pozycji stojącej będą znajdować się minimalnie poniżej linii kolan.

Na co zwrócić uwagę wybierając naszą kurtkę motocyklową?

Kurtka motocyklowa jest szalenie istotna, jest najważniejszą częścią garderoby motocyklisty, zaraz po kasku. Kurtka ma za zadanie chronić nasze ciało i najważniejsze znajdujące się w nim organy. Kurtka motocyklowa sama w sobie chroni nas przed tzw. szlifem, czyli gdy suniemy po wypadku po asfalcie osłania nasze ciała przed otarciami. Zapewnia również maksymalną ochronę przed zimnem i deszczem. Wzbogacona o specjalne wzmocnienia chroni nas również przed złamaniami. Wszystkie kurtki motocyklowe posiadają wzmocnienia newralgicznych punktów, są to kręgosłup, barki oraz stawy łokciowe, dodatkowo można doposażyć kurtkę o sztywne płytki osłaniające obojczyk i klatkę piersiową. Odpowiednio dobrana kurtka powinna opasać nasze ciało, a przy tym nie powinna krępować naszych ruchów, powinna mieć ciasno skrojone rękawy, aby podczas znacznych motocyklowych prędkości nie stawiała oporu hamując nas i trzepocząc na wietrze. Otwory wentylacyjne w kurtce są równie istotne co ochraniacze, gdyż wentylują nasze ciało niwelując ryzyko przegrzania się. Standardem w przypadku kurtek tekstylnych jest dodatkowa membrana na wypadek deszczowej aury oraz dodatkową dopinaną podpinkę, która ma za zadanie dogrzewać nas gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 10-15 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Większość modeli kurtek i spodni na rynku zostało stworzonych z myślą o przede wszystkim bezpieczeństwie użytkownika, w następnej kolejności wygodzie i designie. Warto o tym pamiętać, że kombinezon motocyklowy ma być przede wszytskim bezpieczny. Praktycznie każdy producent, jeżeli nie doposaża spodni czy kurtki, to na pewno ma dodatkowe ochronne akcesoria w swojej ofercie- czasem warto się zastanowić, wydać parę złotych więcej i zwiększyć nasz poziom bezpieczeństwa.