Montaż kamery cofania – jak to zrobić samemu?

Kamera cofania – jak samemu zamontować?

Fabrycznie zamontowana kamera cofania to bardzo duży wydatek. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne zamontowanie kamery w swoim samochodzie. Warto wiedzieć jak to zrobić i o czym pamiętać.

Do czego jest potrzebna kamera cofania?

Kamera cofania to bardzo użyteczny wynalazek. Jest ona szczególnie przydatna w nowych modelach aut, które wyróżniają się nienajlepszą widocznością. Czujniki parkowania są bardzo wygodne i zapewniają większe bezpieczeństwo. 

Najtańsze zestawy można zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Warto jednak zaznaczyć, że im niższa cena tym gorsza jakość. Lepsze i bardziej wytrzymałe oraz skuteczne zestawy to kilkuset złotych. W sklepach z akcesoriami samochodowymi, dostępne są szerokie gamy kamer i czujników cofania. 

Jak samodzielnie zamontować kamerę cofania?

Montaż kamery cofania nie należy do trudnych zadań. Wiele zależy od konkretnego modelu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków pracę należy rozpocząć od zdjęcia rejestracji i wymontowania ramki. Kolejnym krokiem jest demontaż plastikowej osłony, dzięki czemu można uzyskać dostęp do wewnętrznej pokrywy bagażnika. W niektórych modelach, dodatkowo trzeba zdjąć plastikowe kołki i odkręcić śruby. Żeby zdjąć kołki odpowiedzialne za przytwierdzenie wykładziny bagażnikowej, wystarczy je podważyć i wysunąć zapinkę. 

Kolejną kwestią jest montaż kabli. Nie ma potrzeby wiercić żadnych dziur. Przewód zasilający trzeba przeciągnąć przez specjalne otwory technologiczne znajdujące się w klapie. Kamera znajdująca się  w ramce tablicy rejestracyjnej, w niektórych modelach się to nie sprawdza, ponieważ kamera może blokować dostęp do klamki. W takiej sytuacji ramkę warto zamontować odwrotnie. 

Jeśli zamontuje się ramkę odwrotnie, należy także odwrócić kamerę, aby pokazywany obraz był poprawny. Nie stanowi to żadnego problemu. Obraz z kamery będzie trafiał do transmitera odpowiedzialnego za radio. Taki transmiter może być zainstalowany np. w zakamarkach bagażnika lub pod tapicerką tylnej klapy. Od transmitera przewód zasilający należy doprowadzić do wiązki tylnych świateł. 

Przewodów fabrycznych nie trzeba w ogóle przecinać, aby dobrze się układały wystarczy je wpiąć w odpowiednie kable i zabezpieczyć, z pewnością przyda się tzw. złodziejka. Do odbiornika trzeba przykręcić antenę, która poprowadzi odbiór. Całość może zostać zasilona z gniazdka zapalniczki.

Kamera cofania to bardzo przydatny wynalazek, warto o tym pamiętać i zdecydować się na jej montaż, aby ułatwić sobie jazdę i parkowanie.