Ile kosztuje założenie haka holowniczego?

Posiadając auto o małej pojemności bagażnika, warto pomyśleć o montażu haka holowniczego. Może on okazać się przydatny w wielu przypadkach, zwłaszcza podczas remontu lub przeprowadzki. To bardzo przydatny element w samochodzie. Zobacz, co musisz wiedzieć chcąc go zamontować i ile kosztuje montaż haka holowniczego. Zaczynamy.

Ile kosztuje montaż haka holowniczego?

Hak holowniczy w samochodzie można zamontować samodzielnie, lub przy pomocy wykwalifikowanego mechanika w zakładzie naprawczym. Decyzja o własnoręcznym zamontowaniu haka, będzie zdecydowanie tańszą alternatywą. Koszt montażu przez specjalistę, to w zależności od wybranego miejsca, wynosi średnio 200 – 400 zł.

Dodatkowe koszty związane z montażem

Należy zakupić pasujący do modelu auta element co wiąże się z kosztem w granicach 600 – 1200 zł. Zakupiony segment powinien posiadać oznaczenie homologacji i tabliczkę znamionową z informacjami o producencie, dacie produkcji i dopuszczalnym tonażu. Oczywiście należy pamiętać, by wybrany hak był odpowiedni do posiadanego modelu auta. Po przeprowadzonym montażu auto powinno przejść przez przegląd techniczny na stacji diagnostycznej. Oznacza to koszt homologacji haka w wysokości 35 zł. W celu dokonania formalności należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Tam w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu zostanie zrobiona adnotacja, uprawniajaca do możliwości korzystania z zamontowanego haka.

Samodzielny montaż 

Polskie prawo nie określa, by osoba montująca hak holowniczy musiała posiadać jakieś szczególne uprawnienia. Dlatego bez problemu można zrobić to samodzielnie. Do zrobienia tego potrzebna jest odrobina wiedzy mechanicznej. Na początku należy zdemontować tylny zderzak auta. W niektórych modelach będzie dodatkowo konieczne ściągnięcie układu wydechowego.  Przydatna okaże się pomóc drugiej osoby, ponieważ elementy są dość ciężkie. Następnie należy przymocować hak do konstrukcji samochodu za pomocą dołączonych do zestawu śrub. Należy pamiętać o zastosowaniu dołączanych podkładek, by siła nacisku nie opierała się wyłącznie na śrubach. Ponowne zamontowanie zderzaka może wymagać jego docięcia. Przy montażu w starszych autach należy pamiętać o możliwości wystąpienia korozji na elementach konstrukcyjnych. Taka sytuacja może uniemożliwić całą operację. W ostatnim kroku należy podpiąć elektrykę. Większość producentów haków holowniczych załącza czytelną instrukcję. Posiadanie zamontowanego haka holowniczego w samochodzie znacznie ułatwia życie. Jest to element bardzo użyteczny podczas zakupów wielkogabarytowych, wycieczek, remontów, zmian lokalizacji zamieszkania. Wystarczy mieć dostęp do przyczepki samochodowej i wszystkie przewozy stają się łatwiejsze.