Kurtka, spodnie i inne elementy odzieży motocyklowej

Motocykliści nie bez powodu utożsamiani są z indywidualistami, którzy na co dzień poruszają się własnymi drogami. Odzież motocyklowa zakładana przed jazdą pozwoli wyrazić swój charakter nie mniej, niż wybrany model jednośladu. Dobierając dopasowane do swoich potrzeb wyposażenie, należy zwrócić uwagę na kluczowe czynniki, do których należą:

  • komfort
  • bezpieczeństwo
  • trwałość
  • styl

Na przykładzie każdego z elementów odzieży motocyklisty zaprezentowana zostanie strategia, gwarantująca pełną satysfakcję z dokonanych zakupów.

Kurtka, czyli ochrona przed niepogodą

Wybierając kurtki motocyklowe, można najczęściej spotkać się z produktami wykonanymi ze skóry bydlęcej oraz z tymi, które stworzono z syntetycznych materiałów tekstylnych. Wygląd nie jest jedyną cechą, która odróżnia te wyroby. Podczas gdy tworzywa sztuczne lepiej sprawdzą się w czasie deszczu i zapewnią doskonałą ochronę przed wiatrem, wysoko gatunkowa skóra będzie zwykle bardziej dopasowana do ciała i zapewni lepszą termoregulację. Warto pamiętać jednak o tym, że każda perforacja obniża ochronę przed deszczem, jaką mogłaby zapewniać kurtka. Do jazdy w intensywnym deszczu najlepiej sprawdzą się specjalnie w tym celu stworzone kombinezony przeciwdeszczowe, które powstają z grubych i dodatkowo gumowanych materiałów. Oczywiście, należy również wziąć pod uwagę preferowaną estetykę kurtki, tak aby pasowała do indywidualnego charakteru motocyklisty i przyczyniała się do podniesienia satysfakcji, jak płynie z jazdy.

Spodnie gwarantujące wygodę

Coraz częściej wybiera się po prostu dwuczęściowy kombinezon motocyklowy, który składa się ze spodni oraz pasującej kurtki, którą można zdjąć w czasie odpoczynku. Spodnie damskie są profilowane inaczej, niż te przeznaczone dla mężczyzn, aby jak najlepiej dopasować się do sylwetki użytkownika i zapewnić wygodę nawet w czasie długiej jazdy. Tak samo, jak i kurtki, spodnie motocyklowe wytwarzane są ze skóry lub z wytrzymałych tekstyliów. Duża część skórzanych spodni posiada specjalne marszczenia po wewnętrznej stronie kolan, które ułatwiają ruch i nie powodują nieprzyjemnych otarć. Wielu producentów decyduje się również dodać specjalne pady ochronne, aby stworzyć spodnie odpowiednie dla miłośników jazdy szybkiej lub wyczynowej.

Trwałe buty dla motocyklisty

Kombinezon motocyklowy powinien być odpowiednio wytrzymały, jednak to właśnie buty są narażone na największe zużycie w czasie jazdy. Wybierając obuwie, należy zwrócić więc uwagę na twardość podeszwy, jednocześnie mając w pamięci to, że but musi gwarantować komfortową amortyzację przy kontakcie z twardą powierzchnią asfaltu. W zależności od preferowanego stylu jazdy oraz posiadanej maszyny motocyklistom odpowiadały będą wyższe lub niższe buty o różnym stopniu usztywnienia.

Kask, czyli komfort i bezpieczeństwo

Kask motocyklowy gwarantuje nie tylko zabezpieczenie przed urazami głowy w razie wypadku, ale pozwala również ochronić oczy przed intensywnymi opadami atmosferycznymi, a także wygłusza głośne dźwięki i chroni uszy przed wiatrem. Kask powinien być wygodny i posiadać dobrą wentylację, aby zainstalowana w nim szyba nie pokrywała się parą, co mogłoby niebezpiecznie ograniczyć widoczność. Zdecydowanym priorytetem jest jednak wysoki poziom bezpieczeństwa i wytrzymałość kasku.

Stylowe rękawice i inne akcesoria

Motocykliści doskonale wiedzą, jak ważny jest pełen zakres ruchów dłoni oraz precyzja, którą zapewniają odpowiednio wyprofilowane rękawice. Tego rodzaju elementy odzieży motocyklowej muszą również posiadać wytrzymałe wzmocnienia, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Skóra bydlęca wykorzystywana do produkcji rękawic jest perforowana, aby zapewnić wymianę wilgoci z otoczeniem i zapobiec zbyt intensywnemu poceniu się dłoni. Takie rozwiązanie gwarantuje komfort nawet w czasie jazdy w trudnych warunkach. Odzież motocyklowa to również dodatki jak na przykład bielizna termoaktywna, czy przeciwdeszczowe nakładki na buty i na rękawice. Do często kupowanych akcesoriów zaliczają się również zwiększające bezpieczeństwo ochraniacze oraz kominiarki i kominy, które zapewnia wygodę i komfort termiczny w czasie zimniejszych miesięcy.