Serwis i konserwacja samochodu – o czym pamiętać?

Każdy kierowca, któremu zależy na tym, by utrzymać swój pojazd w dobrej kondycji, musi dbać o jego regularne serwisowanie i konserwacje. Co więcej, powinien o tym pamiętać odpowiednio wcześnie, a nie dopiero w momencie, gdy samochód zacznie szwankować albo pojawią się na nim pierwsze ogniska rdzy.

Serwis samochodu

Profilaktyczny przegląd samochodu należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Warto zadbać o niego również przed zimą i każdą dłuższą podróżą, tak by awaria samochodu nie zaskoczyła nas w niesprzyjających warunkach.

Co powinien obejmować taki przegląd?

Najważniejsze podstawowe czynności serwisowe to:

  • wymiana oleju,
  • kontrola sprawności klocków hamulcowych,
  • regulacja świateł i ewentualna wymiana żarówek,
  • kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych i ewentualne uzupełnienie brakujących.

Warto zdawać sobie sprawę, że części samochodowe zużywają się nawet wtedy, gdy pojazd jest użytkowany jak najbardziej prawidłowo i nie ma objawów żadnej awarii. Regularna wymiana elementów, które nie są już w pełni sprawne, może uchronić nas przed znacznie poważniejszymi konsekwencjami.

Kolejna istotna kwestia to zakup odpowiednich części wymiennych. Możemy oczywiście powierzyć go warsztatowi, z którym współpracujemy, licząc na wiedzę i doświadczenie jego pracowników. Niestety, serwisy bardzo często doliczają do części marżę, która zmniejsza opłacalność zakupu. Z tego względu wielu kierowców decyduje się na to, by zamówić części samochodowe na własną rękę.

Wybierając takie rozwiązanie, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze, powinniśmy upewnić się, że części, które zamawiamy, rzeczywiście będą kompatybilne z naszym modelem auta. W tym celu najlepiej podać sprzedawcy numer VIN, w którym są zawarte wszystkie najważniejsze informacje na temat naszego samochodu. Bazując na nich, sprzedawca z pewnością dobierze odpowiednie części. Warto też zdawać sobie sprawę, że zamawiając części samochodowe nie powinniśmy za wszelką cenę oszczędzać. W tym przypadku cena idzie zwykle w parze z jakością – części renomowanych producentów są trwalsze od tych pochodzących z niewiadomego źródła.

Konserwacja samochodu

Regularna konserwacja samochodu nie decyduje być może o bezpieczeństwie jazdy w takim stopniu jak serwis, niemniej jednak jest istotna dla utrzymania samochodu w dobrej kondycji. Pamiętajmy zatem o tym, by regularnie myć i czyścić auto oraz konserwować je, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki samochodowe.

Jeśli chodzi o mycie karoserii, popularne i wygodne myjnie automatyczne nie są niestety najlepszym wyborem. Owszem, po takim myciu samochód prezentuje się bardzo dobrze, jednak szczotki często rysują lakier, o czym można się przekonać, oglądając jego powierzchnię z bliska. Zamiast tego lepiej więc zdecydować się na wizytę na myjni ręcznej, gdzie karoseria samochodu zostanie potraktowana zdecydowanie delikatniej.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza dla zabieganych są też myjnie mobilne, które z dnia na dzień zyskują na popularności. Wystarczy umówić się na dowolny, odpowiadający nam termin, a ekipa myjąca przyjedzie we wskazane miejsce i troskliwie zadba o nasz samochód.

Poza myciem karoserii powinniśmy pamiętać również o czyszczeniu wnętrza samochodu. To szczególnie ważne, jeśli regularnie podróżują nim dzieci albo zwierzaki. W takich przypadkach o zabrudzenie tapicerki nie trudno. Możemy próbować czyścić ją na własną rękę, stosując popularne, powszechnie dostępne kosmetyki samochodowe. Możemy też powierzyć swój samochód profesjonalistom, którzy wyczyszczą go zdecydowanie staranniej. Bez względu na okoliczności, fachowe czyszczenie wnętrza auta dobrze jest przeprowadzać choćby raz w roku.