Jakie felgi samochodowe wybrać?

Felgi to jeden z ważniejszych elementów decydujących o tym, jak prezentuje się samochód. Jeśli należymy do grupy kierowców, dla których wygląd auta ma niemal równie duże znaczenie jak jego osiągi, z pewnością nie powinniśmy bagatelizować ich wyboru. Nie zawsze jednak wiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze felg, a ogromny wybór różnorodnych modeli dostępnych na rynku z pewnością nie ułatwia sytuacji.

Rozmiar felg

Rozmiar felg powinien być dopasowany do profilu opony. Im niższy profil, tym większa średnica obręczy. Należy jednak zachować umiar i przy wyborze felg wziąć pod uwagę również stan polskich dróg. Chociaż opony niskoprofilowe i duże alufelgi świetnie się razem prezentują, mogą niestety nie podołać dziurom i nierównościom naszych ulic. Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się zakup dwóch kompletów felg i opon — opony o niższym profilu i większe obręcze na lato i opony o wyższym profilu i obręcze o mniejszej średnicy zimą, kiedy stan dróg pozostawia zwykle wiele więcej do życzenia.

Materiał, z którego są wykonane

Na rynku dostępne są obecnie dwa najpopularniejsze rodzaje felg:

To, które z nich lepiej sprawdzą się w naszym przypadku to kolejne istotne pytanie, które obowiązkowo musimy sobie postawić przed zakupem felg. Felgi stalowe są zwykle tańsze od aluminiowych. Są też łatwiejsze do naprawy i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Ich walory estetyczne zwykle pozostawiają jednak sporo do życzenia. W związku z tym stalowe obręcze będą dobrym wyborem w przypadku kierowców, którzy szukają ekonomicznego rozwiązania na lata i nie chcą zbyt wiele inwestować w swój samochód.

Felgi aluminiowe to z kolei zdecydowanie lepszy wybór dla wszystkich, dla których samochód to nie tylko środek transportu, ale i powód do dumy. Nie da się ukryć, że alufelgi prezentują się zdecydowanie lepiej. Przy odrobinie wysiłku można już znaleźć obręcze z aluminium w przystępnych cenach, nie wiele wyższych niż w przypadku felg stalowych. Prezencja naszego samochodu z pewnością na tym zyska. Decydując się na któryś z designerskich, niebanalnych modeli możemy sprawić, że nasze auto stanie się jedyne w swoim rodzaju i już z daleka będzie przyciągało wzrok. Należy jednak liczyć się z tym, że felgialuminiowe są mniej wytrzymałe i bardziej podatne na uszkodzenia od felg stalowych. w związku z tym powinniśmy zadbać o regularną konserwację felg z aluminium i mieć na uwadze, że koszty ich prostowania czy naprawy są zdecydowanie wyższe niż w przypadku obręczy wykonanych ze stali.

Kolor felg

To parametr, który nie ma większego wpływu na aspekty techniczne, wytrzymałość, czy komfort użytkowania felg, ale z pewnością decyduje o ostatecznym wyglądzie samochodu. Najpopularniejsze i najchętniej wybierane są klasyczne srebrne obręcze. To dobry wybór w przypadku większości aut, bez względu na ich kolor. Kierowcy, który lubią, gdy ich pojazd wyróżnia się na tle innych, mogą z kolei wybrać czarne felgi. Świetnie prezentują się zwłaszcza w połączeniu z czerwonym, czarnym i srebrnym kolorem karoserii. W sprzedaży dostępne są również obręcze kolorowe, na przykład fioletowe, pomarańczowe, czy niebieskie, jednak ich umiejętny dobór do koloru nadwozia okazuje się zwykle zdecydowanie trudniejszy.

Jeśli starannie przemyślimy wybór felg do swojego auta, z pewnością posłużą nam przez lata i dodadzą uroku naszemu samochodowi. Pamiętajmy jednak, że ich właściwy dobór jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na komfort i bezpieczeństwo jazdy.