Jak wybierać opony?

Opony to jeden z najważniejszych elementów decydujących o bezpieczeństwie jazdy. Przy ich zakupie warto uwzględnić kilka istotnych parametrów, które dadzą nam pewność, że opony są dobrane poprawne, będą służyły nam przez dłuższy czas, a przede wszystkim zapewnią naszemu autu odpowiednią przyczepność i zwrotność na drodze. O czym powinniśmy pamiętać?

Rozmiar opony

To podstawowy parametr, od którego w każdym przypadku zaczyna się dobór opon. Każdy producent z góry określa kilka rozmiarów opon, które zamiennie można montować w określonym modelu auta. Jeśli nie wiesz, jakich opon potrzebujesz, wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na tych, których używałeś dotychczas. Rozmiar opon określają trzy parametry — szerokość opony w milimetrach, współczynnik profilu oraz średnicę felgi. Pamiętajmy o tym, by bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta dotyczących doboru rozmiaru. Decyduje on nie tylko o walorach wizualnych auta, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie jazdy i prawidłowym działaniu systemów wspomagania, na przykład ABS.

Pora roku

Na szczęście coraz więcej kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że dobór odpowiednich opon do aktualnej pory roku ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ich samych i pasażerów, których przewożą. Opony letnie 14 nie zapewnią nam odpowiedniej przyczepności zimą, podobnie jak poza sezonem zimowym jedynym słusznym wyborem będą opony letnie 17. Sezonowa wymiana opon to nie wymysł ich producentów, którym zależy wyłącznie na zwiększeniu sprzedaży. Opony letnie 14 wykonuje się z nieco innych materiałów niż opony przeznaczone do jazdy zimą. Istnieją również opony całoroczne, których teoretycznie nie trzeba zmieniać wraz ze zmieniającymi się porami roku, jednak zasadność ich używania i bezpieczeństwo ich stosowania to kwestie dyskusyjne. Jeśli tylko mamy taką możliwość, lepiej jest wybierać opony letnie 17 latem i opony zimowe zimą.

Która klasa?

Zdecydowana większość producentów opon posiada w swojej ofercie opony różnych klas. Oznacza to, że nie wszystkie są sobie równe pod względem jakości. Marka opony nigdy nie powinna być jedynym kryterium, którym kierujemy się przy wyborze. Opony klasy premium mniej znanego producenta w praktyce mogą okazać się lepsze niż opony znanej marki klasy ekonomicznej. W tym przypadku za wyższą ceną opony idzie jej lepsza jakość. Jeśli dużo jeździmy i zależy nam na pełnym bezpieczeństwie na drodze, na zakup opon powinniśmy przeznaczyć odpowiednio dużą kwotę. Większość kierowców idzie na kompromis i decyduje się na zakup opon klasy średniej. To dobra decyzja, zwłaszcza jeśli opony nie będą użytkowane zbyt intensywnie, a jednocześnie nie chcemy za wszelką cenę oszczędzać, decydując się na zakup używanych gum.

Nowe czy używane opony?

Decyzja o tym, czy wybierzemy opony nowe, czy używane to w dużej mierze kwestia budżetu, którym dysponujemy. Nowe opony kosztują nieco więcej niż używane, z pewnością jednak posłużą nam przez co najmniej kilka sezonów. Jeśli mimo wszystko decydujemy się na używane opony, zadbajmy o to, by były jak najlepszej jakości. Sprawdźmy grubość bieżnika i stan wszystkich opon. Pamiętajmy też o tym, że opony na poszczególnych osiach powinny być jednakowe. Optymalnie jest wymieniać od razu cały komplet czterech opon, ale jeśli z różnych względów nie mamy takiej możliwości, dopilnujmy przynajmniej zgodności par opon na osiach. Najlepiej jest też zakładać lepsze opony na tylną oś, ponieważ to one w większym stopniu decydują o zachowaniu auta na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach.