Dodatkowy bagażnik w samochodzie – jaki wybrać?

Kupując samochód nigdy nie przewidzimy, kiedy zaskoczy nas sytuacja i ile będziemy potrzebowali miejsca na przestrzeń bagażową. Podczas, gdy zajdzie potrzeba dodatkowego miejsca na bagaż wymyślono bagażniki dachowe.

Pierwsze bagażniki dachowe

Każdy z nas pamięta Fiata 126p czyli słynnego „malucha” czy fiata 125p, to na nich widniał już bagażnik dachowy. W „maluchu” jeden z producentów budujących łódki poszedł o krok dalej i wprowadził zabudowany bagażnik dachowy typu boks. Warto dodać, że w późniejszym czasie zaprzestał budowy łódek i skupił się tylko na bagażnikach dachowych.

Dopasowanie bagażnika do swojego samochodu

Mimo, że na rynku występuje mnóstwo modeli określonych przez producentów jako uniwersalne warto kierować się: marką samochodu, modelem, typem nadwozia. Trzeba określić jaki mamy typ dachu, wyróżniamy trzy rodzaje:

  • płaski dach, łapy mocowane są do krawędzi dachu
  • dach z relingami
  • dach ze specjalnymi gniazdami do mocowania łap, tzw. fixpoint

Po tym jak określimy jaki mamy typ dachu musimy zdecydować jakim modelem bagażnika jesteśmy zainteresowani. Na obecną chwilę najpopularniejszy jest bagażnik typu BOX.

Dobranie odpowiedniej wielkości

W teorii im większe tym lepsze, ale nie w tym wypadku. Posiadając samochód typu van lub kombi, BOX będzie pasował w większości wypadków. Natomiast, gdy jest to już samochód mniejszych gabarytów może pojawić się problem. Całkowita długość i szerokość boksu nie może przekraczać długości i szerokości samochodu. Warto również zachować pewien bufor bezpieczeństwa i dobrać BOX krótszy i węższy niż rozmiar pojazdu. Zalecane jest również dopasowanie BOXu pod pojemność i moc silnika. Wiadomo, że im większy BOX, tym więcej do niego załadujemy i dołożymy większy ciężar do samochodu. W każdym wypadku takiego rodzaju bagażnik dachowy będzie stawiał opór powietrza przez co wzrośnie spalanie. Kupując BOX zapytajmy sprzedawcę lub sprawdźmy parametry w celu zweryfikowania wagi.

Bezpieczeństwo

Kiedy dobierzemy już konkretny BOX dla siebie nie zapomnijmy sprawdzić czy posiada odpowiednie certyfikaty. Chodzi tutaj głównie o certyfikat bezpieczeństwa, który informuje co stanie się z BOXem w momencie kolizji. Istotną sprawą jest zamykanie, sprawdźmy dokładnie system zabezpieczeń przed złodziejami. Przecież w bagażniku dachowym chowamy nasze prywatne, wartościowe rzeczy.

Bagażniki na rowery

Co kiedy rower nie mieści się w samochodzie? Bagażnik na rowery występuje w formie bagażnika dachowego oraz bagażnika z montażem na hak holowniczy.Kwestia bagażnika rowerowego na dach jest dosyć prosta. Jeżeli chcemy, żeby nasze rowery były bezpieczne musimy sięgać po towar z najwyższej półki cenowej. Jednak biorąc pod uwagę gabaryty samochodu, posiadając, przykładowo, większego SUVa możemy mieć problem z wjazdem w pewne miejsca. Kto z nas podczas podróży nie zatrzymuje się na odpoczynek? Czasem jesteśmy zmuszeni zaparkować w podziemnym parkingu, gdzie z takim rozwiązaniem po prostu nie będziemy w stanie. Tutaj z pomocą nadchodzą producenci proponujący nam bagażniki na rowery montowane na haku holowniczym. Wyróżniamy: platformę oraz wieszak.Platforma zakładana na hak jest bardzo wygodna. Występują modele dzięki którym jesteśmy w stanie zabrać więcej niż jeden rower. W tym wypadku dodatkowo jesteśmy zmuszeni wyrobić dodatkową tablicę rejestracyjną ponieważ platforma zasłania nam całkowicie tą na samochodzie.Wieszak zakładany na hak jest dużo tańszą opcją, ale posiada więcej minusów. Rowery mogą obijać się o siebie, mają mniejszą stabilność. Wieszak nie ma opcji montażu dodatkowej tablicy rejestracyjnej.