Jak zarejestrować pojazd online?

Każdy nabywca pojazdy zobowiązany jest dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest zarejestrowanie pojazdu. Niezależnie od tego, czy pochodzi z rynku wtórnego, czy też pierwotnego. Od pewnego czasu można zarejestrować samochód online. Jak to zrobić? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu.

Rejestracja pojazdu online – potrzebne dokumenty

Przed rejestracją pojazdu online warto przygotować niezbędne dokumenty. Takie działanie pozwoli uniknąć nam kilkukrotnego wpisywania potrzebnych informacji. Pierwszym dokumentem jest umowa kupna – sprzedaży. Trzeba będzie ją zeskanować oraz dołączyć w formie załącznika. W umowie znajdują się także dane techniczne pojazdu, które należy podać podczas rejestracji.
Należą do nich:

  • Data zakupu pojazdu.
  • Marka.
  • Typ pojazdu.
  • Numer VIN.
  • Numer rejestracyjny obowiązujący do tej pory.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn, te informacje nie znalazły się w umowie, to można je znaleźć także w dowodzie rejestracyjnym lub na fakturze VAT.
Kierowca, który chce zarejestrować samochód online, musi posiadać dane osobowe poprzedniego właściciela oraz profil zaufany. Można założyć go na stronie gov.pl. Potwierdzenie tożsamości następuje poprzez logowanie do banku lub dowód elektroniczny.

Rejestracja samochodu online – jak postępować?

  1. Logowanie na stronie gov.pl do mój GOV. Do tej czynności potrzebny jest właśnie profil zaufany.
  2. Wybranie opcji „Usługi dla Obywatela”. Ta sekcja jest widoczna po zalogowaniu, po lewej stronie.
  3. Wybranie kategorii „kierowcy i pojazdy”. Następnie należy wybrać odnośnik dotyczący zgłoszenia nabycia pojazdu lub jego zbytu.
  4. Nabycie pojazdu. W tym kroku kierowca zaznacza, że kupił pojazd i po zatwierdzeniu zostaje przeniesiony na stronę, gdzie może zapoznać się z procedurą rejestracji. Kiedy już wszystko przeczyta, musi kliknąć odnośnik „wyślij zgłoszenie”. Będzie on zaznaczony na niebiesko.
  5. Formularz. W tym momencie nabywca samochodu musi podać wcześniej wspomniane informacji oraz załączniki.
  6. Zaadresowanie dokumentu, czyli wybranie urzędu, do którego ma trafić zgłoszenie.
  7. Podpisanie zgłoszenia przy pomocy profilu zaufanego.

Rejestracja pojazdu online jest dość prosta i można ją wykonać wyłącznie w kilku krokach.

Po zakończeniu procesu rejestracji samochodu online warto sprawdzić, czy na skrzynkę odbiorczą w mój GOV trafiło potwierdzenie. Jest to jedyny dokument potwierdzający rejestrację.
Za nieprzerejestrowanie pojazdu grozi kara pieniężna nawet do 1000 zł. W związku z tym, że przez pandemię działalność urzędów jest ograniczona, czas na rejestrację pojazdu został wydłużony do 180 dni.