Jakie tarcze hamulcowe wybrać?

Jeżeli chodzi o tarcze hamulcowe to większość kierowców nie myśli, jaki egzemplarz wybrać, dlatego decyzje pozostawiają mechaniką albo prosi w sklepie o najtańsze rozwiązanie. W teorii oszczędzamy pewną kwotę, w rzeczywistości okaże się, że było to jedynie krótkotrwałe. Tarcze hamulcowe niskiej jakości bardzo często ulegają przegrzaniu, co w rezultacie oznacza skrzywienie tarczy. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, to podczas jazdy będziemy w stanie usłyszeć wyjątkowe „bicie”, gdy zahamujemy. Poza irytacją wywołaną dźwiękiem skuteczność hamowania znacznie się zmniejsza. Nie wszystkie egzemplarze jesteśmy w stanie przetoczyć, zatem jedynie pozostanie nam zakup nowych tarcz. Podsumowując, nie warto oszczędzać na takich rzeczach, w takim razie jakie tarcze hamulcowe wybrać?

Jakie tarcze hamulcowe wybrać?

Przed zakupem określonych tarcz warto sprawdzić jakie rodzaje występują w sprzedaży na rynku i wybrać tę, które spełnią w pełni nasze oczekiwania.

Tarcza monolityczna

Takie tarcze zazwyczaj były wykorzystywane w starczych pojazdach wykonane niejako z jednego kawałka materiału. Na ich powierzchni nie znajdziemy żadnych nacięć czy otworów, dlatego mają problem z odprowadzaniem ciepła. W przypadku jazdy spokojnej oraz sporadycznej klasycznymi autami można byłoby zamontować takie tarcze, lecz użycie takich modeli we współczesnych samochodach niosłoby za sobą pewne ryzyko. Jest to spowodowane faktem, iż bez problemu się przegrzewają i nie nadają się do trasy miejskiej.

Tarcza wentylowa

Rozwiązanie wcześniej wymienionego problemu związanego z nagrzewaniem jest zastosowanie kanałów wentylujących. W tych tarczach takie rozwiązanie znajdziemy wewnątrz urządzenia. Te otwory pełnią zadanie schładzania tarczy w miejskich warunkach, w których często wykorzystuje się pedał hamowania. Dlatego, gdy zastanawiamy się nad wyborem tarczy, to warto przyjrzeć się tym egzemplarzom bliżej.

Tarcze węglowo-ceramiczne

Jest to najbardziej zaawansowany typ tarcz hamulcowych, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się wzmocnione włókno szklane, które jest bardzo odporne przegrzanie i obniża ryzyko pęknięcia tarcz. Jest to bardzo ważny aspekt szczególnie w przypadku samochodów ciężkich i szybkich.

Kiedy wymieniać tarcze hamulcowe?

Głównymi objawami zużytych tarcz są: piski podczas hamowania, odbijanie pedału hamulca bądź odczuwalnie dłuższa droga hamowania. Nawet gdy powyższe objawy nie występują tarcze można, wymienić ze względu na niewystarczającą ich grubość. Aby, to zmierzyć wystarczy zdjąć koło i  zmierzyć grubość tarczy suwmiarką. Wszyscy producenci określają swoją własną minimalną wartość nieprzekraczaną. Wystąpienie korozji, również zmusi nas do wymiany tarczy. Często powstaje na skutek nierównomiernego zużycia klocków lub zapieczonych jarzm