Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Dowód rejestracyjny pojazdu zawiera wiele istotnych informacji. Mimo że od 1 października 2018 roku kierowca nie musi go posiadać, aby potwierdzić, że pojazd został dopuszczony do ruchu, to w niektórych sytuacjach dobrze jest mieć go pod ręką. Co zrobić, kiedy dowód rejestracyjny zostanie zgubiony? O tym można przeczytać w poniższym tekście!

Zgubiony dowód rejestracyjny auta – co dalej?

Kierowca, który zauważy brak dowodu rejestracyjnego, powinien jak najszybciej udać się do wydziału komunikacji zgodnego z miejscem zamieszkania. Następnie musi poinformować pracownika, że doszło do zgubienia dowodu rejestracyjnego auta i złożyć wniosek o wydanie nowego tzw. wtórnika. W przypadku gdy kierowca jest przekonany, że dokument został mu skradziony, to koniecznie musi tę sprawę zgłosić na policję. W przeciwnym razie może czekać go wiele nieprzyjemności, kiedy złodziej zacznie się posługiwać rzekomo zgubionym dowodem rejestracyjnym.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania wtórnika?

Zgubiony dowód rejestracyjny auta wiąże się nie tylko z wizytą w wydziale komunikacji, ale też przedstawieniem szeregu dokumentów, które umożliwią wydanie wtórnika. Należą do nich:

  • Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela pojazdu.
  • Polisa OC, która obowiązkowo musi być ważna.
  • Karta pojazdu, pod warunkiem, że została wydana.
  • Oświadczenie, w którym kierowca potwierdza, że dowód rejestracyjny został zgubiony.
  • Tablice rejestracyjne pojazdu. Potrzebne są po to, aby można było umieścić nowe znaki legalizacyjne.
  • Aktualne badania techniczne.

Oczywiście niezbędne jest również wypełnienie wniosku. Właściciel pojazdu może to zrobić bezpośrednio w wydziale komunikacji lub w domu po pobraniu go ze strony urzędu.
Co więcej, odnalezienie dowodu rejestracyjnego po zgłoszeniu go w urzędzie nie zwalnia kierowcy z obowiązku wyrobienia wtórnika. Poprzedni dokument jest już po prostu nieważny i trzeba go zwrócić do urzędu.

Czy za wtórnik dowodu rejestracyjnego trzeba zapłacić?

Jeśli właściciel pojazdu nie chce bądź nie może osobiście złożyć wniosku, to musi wskazać osobę, która zrobi to za niego, czyli pełnomocnika. Za takie rozwiązanie będzie musiał uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Jednak to nie koniec kosztów. Wymiana dowodu rejestracyjnego to kwota 54 zł. Dodatkowo należy wnieść opłatę ewidencyjną, czyli 50 groszy.
Brak dowodu uniemożliwia kierowcy poruszanie się po drogach, a na wtórnik może czekać nawet miesiąc. W przypadku, gdy pojazd jest mu potrzebny, to może wyrobić w urzędzie pozwolenie tymczasowe kosztujące 19 zł.