Wymiana opon na zimowe, kiedy to zrobić?

Wymiana opon na zimowe według polskiego prawa nie jest obowiązkiem, lecz jedynie zaleceniem, aczkolwiek każdy świadomy kierowca zdaje sobie sprawę, że jest to czynność niezbędna do bezpiecznego poruszania się po drodze w okresie występowania zimowych warunków pogodowych, czyli oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni. A zatem, kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon z letnich na zimowe?

Kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe?

Powszechnie przyjęło się, że najlepszym momentem wymiany opon na zimowe jest okres, kiedy temperatura spanie i będzie utrzymywać się poniżej 7 stopni celsjusza. To właśnie przy takich temperaturach opony letnie przestają być bezpieczniejszą opcją i należy rozważyć ich wymianę. Bardzo złym nawykiem jest czekanie z wymianą opon na „pierwszy śnieg”, ponieważ droga oblodzona, na której nie ma jeszcze śniegu jest również niezwykle niebezpieczna dla opon letnich ze względu na ich słabą przyczepność do nawierzchni w takich warunkach.

Pogoda – najważniejszy czynnik przy wymianie opon na zimowe

W kwestii wymiany opon na zimowe czynnikiem decydującym będzie pogoda. Ponieważ jazda samochodem z zimowymi oponami w warunkach innych niż zimowe jest nieekonomiczna, niepraktyczna, a przede wszystkim niebezpieczna. Jest tak dlatego, że wysoki bieżnik (zastosowany w oponach zimowych) został zaprojektowany, aby lepiej wbijać się w śnieg, a w momencie kiedy tego śniegu nie ma, opona zimowa ma z nawierzchnią mniejszy kontakt niż opona letnia, w związku z czym znacznie wydłuża się droga hamowania, co jest bardzo częstą przyczyną wypadków. Poza kwestią bezpieczeństwa, opony zimowe w okresie letnim dużo szybciej się zużywają oraz powodują wyższe spalanie paliwa od opon letnich. W związku z tym opony zimowe powinno się zdejmować, gdy temperatura wzrośnie i będzie utrzymywała się powyżej 7 stopni celsjusza.

Opony całoroczne

Zakup opon całorocznych jest częstą praktyką w celu zaoszczędzenia pieniędzy, aczkolwiek nie jest to optymalne rozwiązanie. Z jednej strony, faktycznie zakup jednego zestawu opon całorocznych jest tańszy od zakupu dwóch kompletów (zimowego i letniego). A przy tym można zaoszczędzić na montażu. W rzeczywistości jednak bieżnik w takich oponach zetrze się dużo szybciej niż podczas jazdy na oponach dedykowanych do pory roku. Przez co w okresie użytkowania kompletów zimowego i letniego na zmianę, trzeba będzie prawdopodobnie zużyć dwa komplety opon całorocznych. Ponadto będzie to mniej bezpieczna opcja, ponieważ opony zimowe są bezpieczniejsze w okresie zimowym. I analogicznie opony letnie są bezpieczniejsze w okresie letnim od opon całorocznych. Z tych właśnie powodów opony całoroczne nie są rekomendowane. 

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Wymiana opon w serwisie to koszt średnio pomiędzy 50, a 150 złotych. Cena takiej usługi jest uzależniona m.in. od rozmiaru felg, miejsca zamieszkania. Oraz momentu w którym wymiana będzie dokonywana (im szybciej, tym prawdopodobnie taniej). Koszt samych opon możesz sprawdzić na popularnych porównywarkach cenowych. Ekonomiczniej jest również zakupić opony zimowe przez internet. Sprawdź oferty Opony zimowe 185/60 R15 oraz Opony zimowe 215/65 R16. Bez względu na cenę, wymiana opon to podstawa bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.