W poszukiwaniu ideału – czy warto kupić opony całoroczne?

Opony to istotny element wyposażenia samochodu, wpływający znacząco na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dobry stan ogumienia przekłada się na odpowiednią przyczepność i zmniejsza ryzyko wypadku z powodu niesprawności technicznej auta. Co więcej, wysokiej jakości opony pomagają zmniejszyć zużycie paliwa. Aby uzyskać maksimum korzyści z użytkowania opon, powinniśmy regularnie sprawdzać ciśnienie w kołach i głębokość bieżnika, a jeśli przechowujemy ogumienie, zadbać o należyte warunki. Możemy nawet pokusić się o skorzystanie z oferty hotelu dla opon. Tego typu usługi oferują serwisy wielu marek samochodowych. Można zrobić sporo, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i przyjemność z jazdy i z czasem te zabiegi wchodzą kierowcy w krew. Jednak nawet osoby niezbyt doświadczone w kwestiach związanych z samochodem bez wątpienia zadadzą sobie w ciągu pierwszego roku jazdy pytanie: czy już powinienem zmienić opony na letnie/zimowe? A może lepiej wybrać opony całoroczne?

Gdzie kupować opony?

Na wstępie warto wspomnieć o kilku opcjach, które ma do dyspozycji kierowca, gdy chce nabyć komplet opon.

  • Sklepy stacjonarne – wciąż najczęściej wybierane przez właścicieli aut. Pozwalają na dokładne obejrzenie produktów przed zakupem i rozmowę z doradcą.
  • Sklepy internetowe – dzięki ich istnieniu mamy możliwość porównania wielu ofert bez wychodzenia z domu i wyboru tej najbardziej korzystnej.
  • Portale ogłoszeniowe – umożliwiają zakup m.in. opon używanych, dzięki czemu kierowca może zredukować koszt zmiany ogumienia.

Niezależnie od tego, którą z powyższych opcji wybierzemy, będziemy musieli również zdecydować, jaki rodzaj opon nas interesuje.

Typy opon

Opony można podzielić na różne kategorie, chwilowo skupimy się na podziale zależnie od sezonu, w którym dany rodzaj ogumienia sprawdza się najlepiej.

Wyróżniamy:

  • opony zimowe,
  • opony letnie,
  • opony wielosezonowe, czyli całoroczne.

Letnie opony najlepiej funkcjonują w okresie od wiosny do jesieni. Gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni, częściowo tracą one swoje właściwości. Analogicznie, opony zimowe pełnią swoją funkcję najbardziej sprawnie przy niższych temperaturach. W Polsce nie ma zapisanego prawnie obowiązku zmiany opon z nastaniem chłodniejszych lub cieplejszych warunków atmosferycznych, warto jednak przemyśleć ten temat. Jako alternatywne rozwiązanie można wybrać opony całoroczne, które łączą w sobie cechy opon letnich i zimowych, dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki i wzoru bieżnika.

Zalety opon wielosezonowych

Ten typ opon pozwala kierowcy oszczędzić czas i pieniądze. Nie wymagają one bowiem magazynowania i zmieniania co pół roku, wystarczy jedynie dbać o właściwe ciśnienie i wyważenie. Opony wielosezonowe mogą sprawdzić się doskonale i posłużyć przez długie lata zwłaszcza w eksploatowanych w mieście samochodach z silnikami o niewielkiej mocy, gdy przemieszczamy się na krótkie odległości. Rozwiązanie to cechuje duża wygoda.

Czy tego typu opony mają wady?

W skrócie można powiedzieć, że opony na każdą porę roku stanowią kompromisową opcję i generalnie trudno stworzyć ogumienie, które działałoby równie sprawnie na mrozie, jak i w palącym słońcu. Skrajne, wymagające warunki atmosferyczne (choćby oblodzone drogi) stawiają przed układem jezdnym samochodu (i oczywiście przed kierowcą!) wyzwania i przynajmniej część ekspertów skłania się jednak ku stosowaniu dwóch kompletów opon w ciągu roku. Czy należy z tego powodu zrezygnować z opcji zakupu opon wielosezonowych? Raczej nie. Warto zastanowić się jedynie, w jaki sposób używamy auta i czy konkretny zestaw opon sprosta naszym oczekiwaniom. Przy spokojnej jeździe po dobrze utrzymanych miejskich drogach uniwersalne ogumienie może okazać się doskonałą odpowiedzią na potrzeby kierowcy.