Top 5 motocykli 125 na prawo jazdy kategorii B

Przygodę z jednośladami mogą zacząć wszyscy kierowcy, którzy od co najmniej trzech lat posiadają prawo jazdy kategorii B. Oczywiście, aby zachować bezpieczeństwo na drodze, istnieją pewne ograniczenia związane z wyborem motocykla, z którymi należy się liczyć.

Jakim motocyklem można poruszać się z prawem jazdy kat. B?

Jednoślady wybierane przez kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B powinny spełniać wymogi, które zostały dokładnie określone w stosownej ustawie.

Jednoślad musi:

  • posiadać pojemność mniejszą lub równą 125ccm,
  • być wyposażony w silnik o mocy maksymalnej nieprzekraczającej 11kW (15KM),
  • posiadać stosunek mocy do masy własnej mniejszy lub równy 0,1 kw/kg.

Kierowca jest dodatkowo zobowiązany do poruszania się w certyfikowanym kasku ochronnym, jednak istnieje pełna dowolność w wyborze odzieży. Cały segment rynku stanowią motory 125, które spełniają powyższe wymagania. Bez posiadania prawa jazdy kat. B można natomiast wybrać motorynki, które są wygodnym sposobem przemieszczania się dla osób posiadających prawo jazdy AM. Poniżej wymienionych zostanie najlepszych 5 motocykli o pojemności nieprzekraczającej 125ccm.

Keeway RKS 125

Marka Keeway cieszy się dużą popularnością w Polsce i na świecie, a model RKS 125 to świetne rozwiązanie dla początkujących amatorów jednośladów. Ten jednoślad posiada elegancką i nowoczesną sylwetkę, która pasuje do lekkiej i zwrotnej maszyny, która zaprojektowana została z myślą o poruszaniu się w przestrzeni miejskiej. Motocykl ten potrafi osiągnąć prędkość dochodzącą do 110 km/h, co wystarczy do czerpania przyjemności z szybkiej jazdy. Za bezpieczeństwo w czasie jazdy odpowiadają dwa hamulce, czyli przedni hydrauliczny oraz tylny bębnowy.

Junak M11 125 Cafe Euro4

Ten jednoślad stanowi dowód na to, że motory 125 mogą wyglądać dojrzale i budzić respekt na drogach. Ze względu na funkcjonalną skrzynię biegów ten wygodny Junak doskonale nadaje się na dłuższe wyprawy, w czasie których motocyklista będzie mógł w pełni rozkoszować się jazdą. Wysoki komfort jazdy bierze się również z jednostki napędowej, która nie powoduje dużych wibracji, gwarantując natomiast rasowe brzmienie.

Romet Z-ONE T 125

Romet proponuje swoim klientom wiele motorów 125, a jednym z cieszących się największą popularnością jest Z-ONE T, który zwraca uwagę sportową sylwetką. W tym jednośladzie zastosowano przednie zawieszenie, które gwarantuje wysoki komfort płynący z użytkowania motocykla. Aerodynamiczna osłona pozwala na łatwe osiąganie wyższych prędkości na terenie obszaru niezabudowanego, a wytrzymałe nadwozie dodatkowo sprzyja długim podróżom.

Zipp VZ-5 125 EURO 4

Nowoczesny motocykl offroadowy pozwoli rozpocząć przygodę z jazdą w terenie, a wysokiej jakości jednostka napędowa odpowiada z wysoki komfort. Zipp VZ-5 125 EURO 4 nadaje się też do poruszania po mieście, a funkcjonalne zawieszenie i reaktywne hamulce zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Specjalny wałek wyrównoważający niweluje wibracje mocnego silnika i zdecydowanie jest jednym z największych zalet tego motocykla.

DAELIM Daystar EURO4 125 cc

Ostatni w tym zestawieniu motocykl to klasycznie wyglądający choper, który powszechnie uważany jest za jeden z najlepszych pojazdów do 125 ccm tego typu. Specjalnie wyprofilowana kanapa oraz odpowiednio ustawiona kierownica zapewniają bardzo wygodną pozycję kierowcy. Ten jednoślad nadaje się doskonale do długiej jazdy dzięki wysokiej jakości amortyzatorom oraz wygodnej w obsłudze skrzynie biegów. Oczywiście poza aspektami mechanicznymi pojazd ten ma do zaoferowania również niepowtarzalną stylistykę. Ten elegancki cruiser będzie przyciągał uwagę i z całą pewnością da ogromna satysfakcję z jazdy.

Motorynka Romet Pony – 2019 Euro4

Romet Pony to natomiast przykład doskonałej motorynki, która pozwoli cieszyć się z bezpiecznej jazdy właścicielom prawa jazdy kategorii AM. Oczywiście jednostka napędowa nie pozwala na rozwinięcie dużych prędkości, jednak ten motorower jest zwrotny i tani w eksploatacji. Pony to idealny jednoślad dla młodzieży i dla hobbystów.