Szyby samochodowe – ile o nich wiemy?

Szyby samochodowe to podstawowy element, w który jest wyposażony samochód osobowy czy też ciężarowy. Szyba samochodowa pełni kluczową rolę, wpływa na prowadzenie pojazdu, ale jednocześnie jest bardzo delikatna.

Szyba przednia

Z wszystkich szyb w samochodzie, szyba przednia w największym stopniu jest narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego do jej produkcji wykorzystuje się najnowsze metody. Najpopularniejsza jest szyba klejona. Jest połączeniem dwóch warstw szkła, a w środku jest umieszczana folia. Wewnętrzna warstwa jest zdecydowanie cieńsza od warstwy zewnętrznej. Umieszczona w środku folia posiada zadania. Jednym z zadań jest przejrzystość, kolejnym bezpieczeństwo. Podczas uderzenia, gdy dojdzie do pęknięcia szyba pęka na drobniutkie kawałeczki, ale folia utrzymuje ją w ramie.Przeglądając ogłoszenia z ofertami spotykamy opcje podgrzewane przednie szyby samochodowe. Posiadając taką opcję, w szybie przedniej swojego samochodu, w znacznym stopniu poprawiamy swój komfort, szczególnie w zimie. Podgrzewanie działa na tej samej zasadzie co podgrzewanie tylnej szyby czyli elektrycznie. Dzięki temu podczas mroźnych dni nie musimy czekać, żeby w nawiewie pojawiło się ciepłe powietrze, tylko niemal momentalnie nasza szyba jest odmrażana.

Szyby boczne

Szyby boczne oraz szyba tylna są w większości tworzone ze szkła hartowanego. Na pierwszym miejscu jest stawiane bezpieczeństwo. Przez szybę boczną lub tylną w razie jakiejkolwiek potrzeby powinniśmy mieć łatwy dostęp do pojazdu. Podczas stłuczenia szyby nie wypada ona z ramy w pierwszej chwili, ale nie zachowuje już przejrzystości. Jednak ważniejszym aspektem jest to, aby dostać się do pojazdu w razie zablokowanych drzwi.

Szyby kuloodporne

Pewnie każdy z nas spotkał się z określeniem: „szyba samochodowa, kuloodporna”. Takie szyby to wysoko zaawansowana technologia. Stosowana głównie w samochodach wojskowych, policyjnych, czy rządowych. Na rynku pojawiły się już firmy, które na zamówienie klienta, montują taki rodzaj szyby w prywatnych samochodach. Jednak większość samochodów posiadających takie szyby zostało wypuszczone bezpośrednio z salonu na zamówienie klienta. Przykładowo samochody z taką opcją posiada marka BMW, Mercedes lub Rolls – Royce.

Oklejanie szyb

Większość z nas oklejanie szyb kojarzy z poprawieniem wyglądu swojego samochodu, natomiast umieszczanie foli na szybach znajduje więcej zastosowań. Przymierzając się do przyciemnienia szyby robimy rozpoznanie cenowe. Na rynku ceny foli wahają się bardzo mocno. Używając tańszych foli z czasem mogą zacząć pojawiać się problemy. Początkowo nasze szyby wyglądają elegancko, dodają sportowego charakteru, ale z czasem nasza folia może zacząć żółknąć, bądź po prostu zacząć się odklejać, uzyskamy wtedy całkowicie odwrotny efekt do zamierzanego.Nakładając folię na szybę uzyskamy efekt odbijania promieni podczerwonych. Dzięki temu w upalne dni, podczas postoju na słonecznym parkingu, temperatura w naszym samochodzie może być mniejsza o kilka stopni w porównaniu do samochodu pozostawionego obok ze standardowymi szybami bez foli. Przyciemniając szyby tylne nie musimy zwracać uwagi na ich współczynnik przepuszczalności światła, natomiast przy szybie przedniej i szybach bocznych przednich już tak. W tym wypadku współczynnik nie powinien być mniejszy niż 70%.Na rynku są dostępne również folie nazwane antywłamaniowe. Folia jest niewidoczna, blokuje promienie UV oraz podczas amatorskiej próby kradzieży utrudnia sprawę złodziejowi. Folia działa na zasadzie foli wklejanej w szybę przednią. Decydując się na nałożenie foli na szyby lepiej udać się do firm specjalizujących się w tej dziedzinie, robiąc to samemu po raz pierwszy możemy niepotrzebnie zniszczyć naszą folię.