System smart stop – czy to się opłaca?

Państwa w Europie dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu na popularności zyskuje system smart-stop. Od 2012 roku średnio co drugie nowoczesne auto jest wyposażone w ten system.

Jaka jest mechanika działania systemu smart-stop? 

System smart-stop stosowany jest w samochodach zarówno z automatyczną skrzynią biegów jak i manualną. System ten samoczynnie wyłącza silnik auta w momencie całkowitego zatrzymania i włączenia luzu. Automatycznie jest on wygaszany na postoju oraz włączany ponownie gdy kierowca chce ruszyć w dalszą trasę. W samochodach z manualną skrzynią biegów dzieje się tak po wciśnięciu sprzęgła. Natomiast w przypadku automatycznej skrzyni przy wciśnięciu pedału hamulca. Wszystko sterowane jest przez elektroniczny układ, który sam kieruje włączaniem i wyłączaniem silnika np. podczas postoju na światłach. Producenci chętnie stosują tego typu system w swoich pojazdach, głównie ze względów ekologicznych. W ten oto sposób ograniczona jest emisja dwutlenku węgla. Niepracujący silnik nie produkuje spalin. Więc biorąc pod uwagę ilość czasu jaką przeciętny kierowca spędza w korkach jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.

Jakie zalety płyną z zastosowania systemu smart-stop?

System smart-stop to przede wszystkim ekologia. W obecnych czasach coraz prężniej dąży się do tego, by do atmosfery trafiało mniej zanieczyszczeń. Samochody starszego typu są dużym źródłem emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu producenci nowoczesnych aut stosują system ograniczający emisje spalin, więc im więcej samochodów tego typu na drogach, tym mniej CO2 w atmosferze.

Kolejną zaletą stosowania tego systemu jest bardziej wydajna jazda. Skoro silnik nie pracuje, to nie zużywa paliwa. Kierowcy bardzo dużą część czasu spędzają w korkach w godzinach szczytu, oczekując na zmianę świateł lub zatrzymując się przed przejściem dla pieszych. Cały ten czas generuje oszczędności. Nie tylko środków wydanych na zakup paliw, ale również oszczędność światowych zasobów paliw płynnych.

Czy system smart-stop posiada wady?

Jak każda nowinka technologiczna, również ten system nie jest bez wad. Silnik który jest nagle wygaszany pracuje na dużym obciążeniu. Jadąc w długim korku silnik praktycznie co chwile gaśnie i włącza się ponownie. To wszystko wpływa na szybsze zużywanie się podzespołów. Niestety naprawy elektroniczne w samochodach nigdy nie należą do najtańszych. System jest dość nowym wynalazkiem dlatego jeszcze nie wiadomo jaka jest jego żywotność. Podsumowując jazda samochodem wyposażonym w system smart-stop jest zarówno ekologiczna jak i ekonomiczna. Dla środowiska jest to mniej spalin i hałasu, a dla portfela kierowcy oznacza to mniej wydanych pieniędzy na stacji benzynowej.