Podróż samochodem do obcego kraju. Co zabrać?

Kiedy wyruszasz do obcego kraju własnym samochodem i chcesz, aby ta podróż była maksymalnie komfortową, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie. Długa podróż to całkowicie inna sprawa niż wypad do pobliskiego sklepu, gdzie w aktualnych warunkach prawnych w Polsce nie musimy już nawet pamiętać o dokumentach pojazdu. Niemniej skupmy się sprawach innych niż wymogi prawne, na kwestiach tak prozaicznych, jak znajomość trasy oraz prowiant odpowiedni do czasu, jaki spędzimy za kółkiem.

Poruszając się na co dzień samochodem, znamy trasę, a sam przejazd jest tak krótki, że nie musimy pamiętać o posiłkach i napojach. Porównując do tego trasę Katowice — Berlin, która zajmuje ponad 5 godzin, sytuacja całkowicie się zmienia. Niezbędna mogą okazać się mapy turystyczne oraz lodówka turystyczna.

Dlaczego warto mieć mapę turystyczną?

Oczywiście każdy myśli od razu, że w naszych czasach technologia GPS, którą nosimy w swoich urządzeniach mobilnych, nie pozwoli nam się zgubić, a przy trasach szybkiego ruchu, lub autostradach znajdziemy miliony restauracji. Niemniej własna lodówka turystyczna oraz mapy pomogą nam uniknąć wszystkich niedogodności, oraz paniki, które pojawiają się wraz z rozładowanym telefonem oraz na dłuższym odcinku bez punktu gastronomicznego.

Słów klika na temat wyższości sprawdzonych rozwiązań nad nowoczesną technologią. Po pierwsze mapy turystyczne zawsze działają — nie są uzależnione od baterii oraz zasięgu. Po drugie wyobraźnia przestrzenna oraz pamięć dużo lepiej działają w połączeniu z całościowym obrazem trasy, jakim jest rozłożona mapa. Po trzecie na mapie zawsze możemy znaleźć jakieś ciekawe miejsca, do których warto zboczyć na chwile, aby urozmaicić podróż. Ponadto mapa nie jest droga, jej cena nie przerasta ceny zmarnowanej benzyny, jaka będziemy musieli dokupić, jeśli zabłądzimy i praktycznie nie zajmuje miejsca w samochodzie. Można ją wozić ze sobą w schowku bez najmniejszego problemu.

Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Lodówka turystyczna zajmuje już trochę miejsca w bagażniku, ale plusy — jakie ma wożenie jej ze sobą na długich trasach — są bardzo istotne. Ceny na stacjach benzynowych są bardzo wysokie, właściciele takich punktów uzupełniania paliwa w oczywisty sposób wykorzystują potrzeby podróżujących — jeśli jesteśmy bardzo głodni, bez problemu wydamy dwa razy większą kwotę niż zazwyczaj na kanapkę czy baton. Mając lodówkę, możemy zaopatrzyć się na całą podróż w dyskoncie, tym samym zaoszczędzimy. Wielokrotnie miejsca, w których możemy zjeść, będą znajdować się w niedogodnych dla nas miejscach, co przedłuży niepotrzebnie czas podróży. Jak wszyscy wiemy, wielogodzinne prowadzenie pojazdu potrafi mocno zmęczyć kierowcę, lepiej mieć możliwość zrobić postój w dogodnym dla siebie miejscu i mieć jakiś wysokoenergetyczny napój, który pomoże nam poprawić koncentracje na drodze, niż w zdenerwowaniu poszukiwać restauracji.

Idąc już do sedna sprawy. Wyposażenie swojego samochodu w dwie rzeczy, jakimi są mapy turystyczne i lodówka samochodowa może uratować nas z wielu niedogodnych sytuacji w długiej podróży. Rozwiązania te są już dobrze sprawdzone, w końcu mapa to wynalazek tak stary, jak świat, bez niego świat wyglądałby inaczej, a już rzymscy legioniści dbali o to, że w podróży muszą transportować ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i,bardziej lub mniej zaawansowane, sposoby mrożenia żywności były znane w dawnych czasach. Sytuacje na dzisiaj wygląda o tyle inaczej, że te, tak bardzo ułatwiające podróż rozwiązania, są nie tylko tanie, ale też bardzo łatwo dostępne. Głupio byłoby z nich nie skorzystać.