Opony na zimę – czym się kierować przy wyborze?

Opony zimowe to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy w utrudnionych warunkach pogodowych. Wybór odpowiedniego modelu może stanowić poważny dylemat, biorąc pod uwagę tysiące marek, kilka segmentów dotyczących jakości oraz oferowane przez koncerny parametry. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę tuż przed zakupem nowego ogumienia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?

Jakie opony zimowe wybrać? Zanim się zdecydujesz, konieczne jest określenie indywidualnych potrzeb, stylu jazdy oraz typu pojazdu. Zupełnie innych opon potrzebują kierowcy samochodów dostawczych czy terenowych niż ci, którzy używają samochodów osobowych w warunkach miejskich. Ważnym aspektem w przypadku wyboru jest również budżet przeznaczony na wymianę opon. Klasa premium oferuje najwyższą jakość, ale cena również jest wysoka. Klasa średnia zapewnia dobry stosunek ceny do jakości, a z kolei klasa ekonomiczna zapewnia standardowe parametry w niewygórowanej cenie.

Cechy opon zimowych do samochodów osobowych

Jeśli jesteś kierowcą samochodu osobowego i zastanawiasz się, jakie opony na zimę wybrać, zacznij od określenia swojego stylu jazdy. Kierowcy preferujący dynamiczną jazdę i chcący wykorzystać cały potencjał silników o dużej mocy, powinni celować w klasę średnią i premium. To właśnie w tej klasie do produkcji najczęściej wykorzystuje się mieszankę gumową z dodatkiem krzemionki, która sprawia, że czas hamowania jest krótki, a samochód zachowuje sterowność podczas wykonywania skomplikowanych manewrów. Kierowcy, którzy preferują wyważoną jazdę w warunkach miejskich, mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy wybierając klasę ekonomiczną, która w zupełności im wystarczy. Kolejnym aspektem jest wybór rzeźby bieżnika. W przypadku zimowego ogumienia najlepiej sprawdzą się bieżniki kierunkowy oraz asymetryczny, w których system lameli i rowków na bieżąco odprowadza nadmiar cieczy i śniegu spod kół, osuszając całą konstrukcję i zapewniając jej styczność z podłożem.

Jakie opony wybrać do samochodów dostawczych i terenowych?

W ogumieniu samochodów dostawczych ważnym parametrem jest wzmocniona konstrukcja, dzięki której samochód nie będzie podatny na odkształcenia pod wpływem obciążenia. Najpowszechniejszą rzeźbą bieżnika w oponach dostawczych jest symetryczny, zapewniająca stabilizację i zredukowaną emisję hałasu podczas jazdy. Warto wybierać modele wzbogacone krzemionką albo polimerami, przez co zwiększa się ich przyczepność na oblodzonych nawierzchniach. Jakie opony zimowe wybrać do samochodów terenowych? W tym wypadku najlepiej sprawdzi się symetryczna budowa bieżnika z szerokimi rowkami i dużymi blokami, dzięki którym pojazd zachowa przyczepność na terenie grząskim albo nierównym. Wybierając zimowe opony warto również zwrócić uwagę na to, czy są one oznaczone symbolem 3PMSF, który oznacza, że model spełnia wymogi unijne dotyczące zimowych opon. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ w niektórych krajach nielegalne jest używanie w okresie zimowym opon bez tego oznaczenia.

Przeczytaj również trochę ciekawostek o oponach i felgach: http://motofans.pl/historia-kolem-sie-toczy-czyli-o-felgach-i-oponach-slow-kilka/