Motocykle 125 cm3 – motory na miasto

Motocykle o pojemności 125 cm3 cieszą się obecnie dużą popularnością na rynku jednośladów. Zarówno sektor motocykli nowych i używanych, cechuje się dużym popytem, co za tym idzie – sporą podażą. Wśród producentów popularnych sto dwudziestek piątek, trwa rywalizacja, która skupia się na przyciągnięciu swoją ofertą potencjalnego klienta.

Kto może poruszać się motocyklem 125?

Głównymi walorami „ZA”, które przemawiają za zakupem motocykli 125, są przede wszystkim ograniczone wymagania, które trzeba spełnić aby legalnie kierować takim pojazdem. Jeśli chcesz użytkować taki motocykl, musisz:

  1. Posiadać prawo jazdy kat. B minimum 3 lata,
  2. Posiadać kask ochrony

… i w zasadzie tyle uwag, jeżeli chodzi o użytkownika.

Natomiast, pojazd którym możemy kierować po spełnieniu powyższych warunków, musi spełniać normy takie jak:

  1. Pojemność mniejsza bądź równa 125 cm3.
  2. Maksymalna moc 15KM.
  3. Stosunek mocy do masy musi wynosić 0,1kw/kg.

Producenci motocykli o pojemności 125 cm3

Motocykle 125, są oferowane przez większość znanych producentów. Yamaha, w segmencie 125, znana jest głównie za sprawą modelu R125/MT125. Oba motory cechują się agresywnym wyglądem i wykończeniem detali na wysokim poziomie. Spasowanie plastików i ofensywna stylizacja w modelu R125, potrafi sprawić wrażenie maszyny znacznie szybszej, aniżeli wygląda. MT125, to natomiast maszyna nawiązująca do „większych” braci z kategorii naked. Surowy wygląd i ograniczony zasób plastików, nadaje jej charakter nieposkromionego „ulicznika”. Oba modele wyróżniają się wysoką niezawodnością. Na rynku wtórnym spotkamy oferty maszyn z polskich salonów jak i sprowadzonych z zagranicy. Wachlarz cen jest dosyć pokaźny. Za używany pojazd przyjdzie nam zapłacić ok. 7 tysięcy złotych, natomiast zakup nowego sprzętu z pod znaku Yamahy, może nas kosztować nawet 21 tyś złotych.

Jeżeli mowa o szybkich i agresywnych motocyklach 125, warto wspomnieć o głównym rywalu Yamahy – Aprilli. Model Rs125 to najczęściej spotykany dwusuw w tej kategorii. R125, jest stosunkowo starą, lecz sprawdzoną konstrukcją. Jednak „ceną” za relatywnie wysoki potencjał, są koszty paliwa. Aprillia RS125, po zdjęciu blokad oferuje zaskakująco dobre w swoim segmencie osiągi. Podczas zakupu używanej maszyny, należy zwrócić uwagę na jej ogólną sprawność silnika. Zdarza się bowiem, że układ smarowania, ulegał awarii, co w późniejszym czasie może prowadzić do remontów całej jednostki, a to wiążę się z dużymi kosztami. Jej młodszy brat,RS4 125, został wyposażony w czterosuwowy silnik. W tym wypadku nie musimy martwić się o bolączki związane z układem olejowym. Ceny omawianych modeli na rynku wtórnym, kształtują się na poziomie ok. 5 tyś. za wersję R125, natomiast RS4 125 kosztować może od 4 do 21 tyś. za nowy egzemplarz z salonu.

Jeśli natomiast lubisz poczuć się jak bohater słynnego serialu „Sons Of Anarchy”, możesz rozpocząć przygodę z chopperami. Co prawda, w tej kategorii pojemnościowej próżno liczyć na spektakularny ryk silnika i strzelający wniebogłosy wydech, ale namiastkę tego co dobre, da Ci Junak M11 125. Dwucylindrowy motor, w połączeniu z „customowym” układem wydechowym, potrafi sprawnie zwrócić na siebie uwagę przechodniów. M11 125, można nabyć już za 4 tyś. złotych.

Podsumowanie

„Dla każdego, coś dobrego”. To hasło w pełni wyczerpuje kategorię motocykli 125. Motory montowane w maszynach omawianej klasy, są z reguły proste w użytkowaniu, a przy poprawnej eksploatacji, cechują się niemal bezobsługowym użytkowaniem. Motocykle 125 to świetna propozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z jednośladami. Wybór motocykli jest na tyle szeroki, że w zasadzie każdy może spełnić swoją fanaberię.