Klasyczne samochody – najrzadsze okazy

Jeśli chodzi o klasyczne samochody to określenie odnosi się do starych samochodów, które już nie są tak nowoczesne. Ale nadal mają swoją rzeszę zwolenników. A dzieje się tak dlatego, że klasyczne samochody określane są mianem „posiadających duszę”. Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do przeczytania całego tekstu.

Troszkę historii samochodu

Podobno pierwsze wzmianki o samochodzie pojawiły się już w 215 roku przed naszą erą. A to bardzo dawno i samochody miały wtedy zupełnie inne napędy, niż te dostępne obecnie. A dane o ich istnieniu i działaniu spisywał niejaki Heron z Aleksandrii. Nieco później, bo w XIV wieku naszej ery projektowaniem wozów zajmował się między innymi Leonardo Da Vinci. Ale pierwsze pojazdy napędzane parą wodną pojawił się na świecie dopiero w 1769 roku. I zaprojektowany został przez Nicolasa-Josepha Cugnot. Mimo, że tego rodzaju pojazdy określilibyśmy dziś jako klasyczne samochody swoim wyglądem przypominały one bardziej wozy. Niż współcześnie uznawane przez nas samochody klasyczne.

Taśma produkcyjna Forda

Ten, kto chociaż trochę interesuje się motoryzacją, wie jak wiele w tej dziedzinie zmienił na świecie Ford. To on od 1913 roku przyczynił się do masowej produkcji samochodów osobowych o nazwie Ford Model T. A jego celem było zaopatrzenie w samochody jak największej liczby osób. A jednocześnie, miał być dostępny cenowo dla przeciętnej, amerykańskiej rodziny. Te pierwsze modele, choć nieco już antyczne, są dziś traktowane jako klasyczne samochody i stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Lecz także późniejsze samochody marki Ford, stały się z czasemposzukiwanymi klasykami. I wypada tu wymienić amerykańskiego Forda Mustanga z 1965 roku. To wydają charakterystyczny dźwięk. A także posiadają swój, unikatowy i elegancki wygląd. Obecnie są warte nawet 150 tysięcy złotych, a także stanowią dość ciekawy sposób inwestycji, bo ich cena stale rośnie. 

Jakie samochody klasyczne wybierać?

Jeśli interesują Cię klasyczne samochody kupowane i kolekcjonowane w celach inwestycyjnych. To warto wybierać popularne samochody klasyczne o wartości powyżej 50 tysięcy złotych. Jednak auta muszą być w bardzo dobrym stanie, a ich przebieg, powinien być jak najmniejszy. Na uwagę kolekcjonerów zwraca także ich wyposażenie oraz tylko oryginalne części. Jeśli zaś chodzi o popularne samochody, które można uznać za samochody klasyczne to my proponujemy takie modele jak: 

  • Ford Taunus 17M P3 produkowanego w latach 1960 – 1964.
  • Alfa Romeo Canguro z 1964 roku
  • Lamborghini 350 GT z lat 1964 – 1967
  • Fiat Dino Spider z lat 1966 – 1972
  • Ferrari 512S Berlinetta Speciale z 1969 roku
  • Monteverdi Hai 450 produkowanego q latach 1970 – 1973.
  • Alfa Romeo Junior Zagato z lat 1969 – 1975
  • Maserati Bora produkowanego w latach 1971 – 1978.
  • Ferrari 458 z lat 2009 – 2016
  • BMW i8 z lat 2013 – 2020