Jakiego quada wybrać?

Jeszcze kilka lat temu, quady nie były zbyt popularne. Dziś ich widok nikogo już nie dziwi. Zanim zdecydujemy się na zakup własnego pojazdu tego typu, dobrze jest zorientować się, jakiego rodzaju czterokołowce są dostępne na rynku, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę i czym kierować się przy wyborze.

Budżet, którym dysponujemy

Choć może się to wydawać dość przyziemne, kwota, którą możemy przeznaczyć na zakup quada to jedno z podstawowych kryteriów, jakim powinniśmy się kierować przy jego wyborze. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, prawdopodobnie będziemy musieli wziąć pod uwagę nieco słabsze quady mniej znanych marek. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również kupno używanego pojazdu. Wystarczy przejrzeć najpopularniejsze portale aukcyjne, aby przekonać się, że atrakcyjnych ofert sprzedaży quadów nie brakuje.

Moc i pojemność silnika

To kolejny istotny parametr, który należy uwzględnić. Chociaż większość kupujących zaczyna od przeglądania ofert quadów o największych silnikach, po namyśle często wybierają quady 125. To optymalna pojemność silnika, wystarczająca, by zapewnić sobie nieco adrenaliny w czasie offroadowej jazdy, a jednocześnie na tyle mała, by zagwarantować bezpieczeństwo nawet mało doświadczonym kierowcom.

Dla kogo przeznaczony jest quad?

Quady coraz częściej są kupowane nie tylko z myślą o dorosłych użytkownikach, ale i o dzieciach, na przykład jako prezenty komunijne. Bezpieczeństwo i racjonalność takiego upominku dla najmłodszych to kwestie dyskusyjne, jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na taki zakup, najlepiej zdecydować się na kupno pojazdu o stosunkowo małej pojemności silnika. Quady 125 wydają się najrozsądniejszym wyborem w takim przypadku.

Teren, po którym będziemy jeździć

Przed zakupem quada dobrze jest wiedzieć, do czego będzie nam służył. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje quadów:

  • z napędem na cztery koła,
  • z napędem na tylną oś.

Pierwsze są zdecydowanie bardziej uniwersalne, sprawdzą się nawet w najtrudniejszym terenie. Drugie to dobra opcja dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na czterokołowcach.

Dostępność części zamiennych i serwisu

Nawet jeśli dołożymy wszelkich starań, by utrzymywać swój pojazd w jak najlepszej kondycji, bardzo prawdopodobne jest, że z czasem przytrafi się nam jakaś awaria. Powinniśmy pamiętać także o regularnej konserwacji quada. Jeśli pomyślimy o tym zawczasu i już na etapie zakupu sprawdzimy, gdzie znajduje się najbliższy serwis danej marki i ile kosztują podstawowe części zamienne, z pewnością oszczędzimy sobie mnóstwa stresu i zbędnych wydatków. Jeśli wybierzemy czterokołowiec znanej marki, raczej nie powinno być z tym większego problemu. Jeśli jednak skuszeni atrakcyjną ceną zdecydujemy się na pojazd marki no name, ryzyko problematycznych napraw będzie zdecydowanie większe.

Opinie innych użytkowników

Tak jak w przypadku kupna samochodu, kupując konkretnego quada, dobrze jest sprawdzić, co sądzą o nim osoby, które miały możliwość testować go przez dłuższy czas. Najbardziej wiarygodnym źródłem tego typu informacji są fora internetowe zrzeszające miłośników czterokołowców. Wystarczy odszukać wątek dotyczący interesującego nas modelu, a zyskamy dostęp do prawdziwej kopalni wiedzy na jego temat.

Jeśli przy zakupie własnego quada uwzględnimy wszystkie wymienione wyżej kryteria, jazda po bezdrożach z pewnością sprawi nam mnóstwo frajdy. Aby przejażdżki były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne, dobrze jest też pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeńswa — nie prowadzić po alkoholu, zawsze mieć na głowie kask i korzystać tylko ze sprawdzonych tras.