Jaki używany SUV kupić – czym się kierować?

Przed zakupem używanego SUV-a trzeba zwrócić szczególną uwagę na inne elementy niż przy wyborze samochodu osobowego. Różnica wynika z tego, że SUV-y mają inny typ nadwozia. Wiele modeli pojazdów tego typu nie posiada wzmocnienia konstrukcji. Oznacza to, że od tradycyjnych pojazdów różnią się jedynie masą. Aby zakup okazał się udany, pierw należy dokładnie sprawdzić samochód pod różnymi kątami.

Czym się kierować przy zakupie używanego SUV-a?

Jak już zostało wspomniane powyżej, SUV-y mają charakterystyczny typ nadwozia. Wspaniale się prezentują, lecz niektóre z nich mają nikłe właściwości terenowe. W takim przypadku ich zużycie podczas użytkowania ich w jeździe bezdrożach jest znacząco większe niż w przypadku aut miejskich. I tutaj zaczynają się schody, gdyż wielu właścicieli nie ma o tym pojęcia. Dlatego przed zakupem takiego SUV-a pierw należy się upewnić, czy wcześniej pojazd był wykorzystywany w terenie. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna to może oznaczać, iż samochód posiada liczne odarcia, wgniecenia. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić następujące miejsca:

  • tłumik,
  • podłoga,
  • zbiornik paliwa,
  • wahacze,
  • miska olejowa,
  • osłony,
  • progi.

Oczywiście takie ślady są możliwe to zrobienia także w mieście. Jednakże takie elementy jak ślady piasku, pozostałości trawy, czy setki niewielkim rys wskazują, że pojazd mógł być wykorzystywany w jeździe terenowej. A to powinno wywołać chęć dokładnego zbadania zawieszenia, szczególnie pod kątem geometrii. Jeżeli chodzi o SUV-y z napędem na cztery koła to, wówczas trzeba się przyjrzeć dwóm elementom:

  • sprzęgło- pojazdy ze stałym napędem sprzęgła wypełnione płynem wymagają jego częstej wymiany. Mechanizm różnicowy jest znacząco mniej wymagający, ale od czasu do czasu nie zaszkodzi świeży olej,
  • tylny most- ten element sprawdza się pod kątem wszelakich wycieków.

Jaki rodzaj zawieszenia w SUV?

Oprócz sprawdzenia stanu zawieszenia należy zwrócić jeszcze uwagę na jego rodzaj. Właścicieli suwów możemy, podziel na dwie główne grupy. Jedni z nich używają swoich samochodów to terenowych przejażdżek, natomiast ci drudzy wykorzystują je do poruszaniu się po drogach miejskich. Do SUV-ów poruszających się po utwardzonej drodze wykorzystuje się zawieszenie z kolumną MacPhersona. Charakteryzuje się tym, że jej budowa jest kompaktowa oraz niewielka mała waga, jeżeli porównamy je przykładowo z wielowahaczowymi konstrukcjami. Dzięki temu zakres skoku jest duży i wszelakie nierówności ją bez problemowo tłumione. Dodatkowo można się spodziewać dobrej trakcji, nawet w samochodach o dużej mocy.