Jaki odkurzacz samochodowy wybrać?

Utrzymanie porządku w samochodzie do prostych rzeczy nie należy – o tym zapewne wie każdy zmotoryzowany. Bardzo pomóc może jednak niewielki odkurzacz samochodowy. Oczyścimy nim nawet trudno dostępne zakątki – i na dodatek będziemy mogli to zrobić szybko i sprawnie. Kupno odkurzacza samochodowego to zatem na pewno dobry pomysł. Ale czym poszczególne modele różnią się od siebie i na co zwrócić uwagę?

Wybór odkurzacza samochodowego. Podstawowe typy odkurzaczy

Najpopularniejsze rozróżnienie, jeśli chodzi o odkurzacze, to takie ze względu na zasilanie. Do wyboru są trzy główne opcje:

  • Odkurzacze zasilane z gniazda samochodowego. Taki typ odkurzaczy może się okazać bardzo wygodny. Nie trzeba będzie wymieniać baterii czy martwić się żywotnością akumulatora. Oczywiście warto wybierać takie rozwiązanie tylko wtedy, gdy w aucie mamy specjalne gniazdko. Odkurzacze tego typu mają zazwyczaj też największą moc. Trzeba się liczyć jednak z pewnymi trudnościami – choćby z tym, że kable mogą się plątać wewnątrz auta. Warto zatem optymalnie dobrać długość kabla do potrzeb i rozmiarów samochodu.
  • Odkurzacze akumulatorowe i zasilane bateriami. Odkurzacze z akumulatorem wymagają wcześniejszego ładowania. Na pewno ma to swoje zalety, jednak jeśli zamierzamy odkurzacz wozić zawsze w aucie, spowoduje to pewne komplikacje. Dobierając akumulatorowy odkurzacz do auta, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc, ale i na długość ładowania. Są jeszcze odkurzacze na zwykłe baterie. Często w ten sposób zasilane są mniejsze modele, choć i to nie jest zawsze regułą.

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać. Na które elementy warto zwrócić uwagę?

Nie tylko podstawowe parametry są bardzo istotne przy wyborze tego dodatku. Ważne są też kluczowe elementy. Dobrze jest przede wszystkim zwrócić uwagę czy odkurzacz ma w zestawie wymienne końcówki. Inne elementy bowiem służą do czyszczenia łatwo dostępnych powierzchni, a inne – do trudno dostępnych zakamarków. Oczywiście im więcej takich wymiennych końcówek, tym lepiej. Droższe produkty renomowanych producentów mają nieraz po kilka takich dodatkowych elementów.

Odkurzacz do auta, niczym ten domowy, zwykle ma filtr. Niektórzy preferują filtry zmywalne, inni – wymienne. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, zatem wszystko zależy tu po prostu od indywidualnych preferencji. Poza filtrem, dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. Jeśli będzie zbyt mały, to trzeba go będzie często wymieniać. Z drugiej strony, jeśli ktoś chce wozić ze sobą odkurzacz, to priorytetem może być mały rozmiar odkurzacza. A w takim przypadku niewielki filtr może być zaletą.

Moc odkurzacza samochodowego

Kluczowa, o czym już zresztą wspomnieliśmy, jest moc takiego odkurzacza. Jednak jeśli wybieramy model zasilany z gniazdka, to nie może być ona wyższa, niż dopuszcza tego instalacja w aucie. W niektórych przypadkach używanie zbyt mocnego odkurzacza może się skończyć poważnymi awariami.

Istotne też, by moc można było regulować. Tańsze odkurzacze pracują zwykle jednostajnie, ale nie zawsze jest to praktyczne. W końcu delikatne powierzchnie lepiej czyścić, gdy odkurzacz pracuje na mniejszych obrotach. Lepiej więc wybierać te modele, które mają regulację mocy.

Oczywiście warto odkurzacz przed zakupem obejrzeć i sprawdzić, jak dobrze jest wykonany – czy przyciski działają i czy filtr można łatwo odłączyć. Najlepiej również sprawdzić, czy odkurzacz po prostu dobrze leży w dłoni. Od tego przecież zależał będzie komfort sprzątania pojazdu.