Jaki kupić alkomat? Może się przydać

Wiele osób myśli, że cena odgrywa główna role. Jednakże realia są kompletnie inne, kiedy zakupimy alkomat w sklepie sprzedającym inne artykuły elektroniczne pokroju telewizorów, laptopów, telefonów, lodówek i na dodatek nie posiada własnego serwisu, to bardzo prawdopodobne, iż w dniu zakupu alkomat nie zostanie skalibrowany. Wieć jaki kupić alkomat? Jeżeli sklep samodzielnie go nie skalibruje, musimy mieć świadomość, że wtedy poniesiemy dodatkowe koszty za samą kalibrację.

Jaki alkomat wybrać?

Takie pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które po raz pierwszy chcą kupić alkomat. Głównymi kryteriami podczas wybierania alkomatu jest zdecydowanie, do jakich celów będzie używany i określić średnio liczbę miesięcznych lub rocznych pomiarów. Oczywiście i tutaj ważny jest nasz budżet. Na samym końcu wystarczy wybrać sklep specjalizujący się w sprzedaży alkomatów.

Wybieraj sprawdzone alkomaty

W przypadku, gdy alkomat będzie wykorzystywany jedynie w domu, to wystarczy kupić alkomat osobisty, lecz kiedy będziemy mieć pewność, że zakupiony alkomat spełni zadanie w użytku domowym. Aby mieć pewność wystarczy kupić taki alkomat od znanych producentów specjalizujących się w takich rzeczach. Jeżeli zdecydujemy się na, którąś z tych to możemy mieć pewność, iż kupione urządzenie nie zawiedzie. Należy unikać tak zwanych „Chińskich alkomatów”, których firmy poza produkcją, takich urządzeń zajmują się wieloma innymi rzeczami. 

Alkomat z sensorem elektrochemicznym

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zastosowana technologia w danym alkomacie. Najnowszym wykorzystywanym sensorem jest czujnik elektrochemiczny, który cechuje się powtarzalnością oraz dokładnymi wynikami. Niektórzy, używając nazwy alkomat elektrochemiczny mając na myślni alkomat z sensorem elektochemicznym. Alternatywą są czujniki półprzewodnikowe, lecz są mniej dokładne i często wymagają dodatkowo płatnej kalibracji. Mianowicie kalibracja powinna się odbywać co 6 miesięcy. Jeżeli chodzi o błąd pomiaru to przy wartości 0,5 promila, błąd będzie sięgał 20%, czyli kiedy na alkomacie policyjnym wyjdzie taka wartość, to na półprzewodnikowym odczyt może wyjść od 0,4 do 0,6 promili.

Określenie ilości wykonywanych pomiarów

Decydując się na zakup alkomatu, do użytku osobistego musimy mieć na uwadze fakt, że co pewną ilość pomiarów wymagana będzie kalibracja. Często taką informacje można znaleźć w specyfikacji alkomatu na stronie sklepu. W przypadku firm, w których w ciągu roku będzie wykonywane kilkaset albo tysięcy testów na zawartość alkoholu, to najlepiej wybrać model niezawierający ustnika, gdyż zaoszczędzimy pieniądze, zamiast wydawać je na ustniki.