Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Wybór fotelika samochodowego to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą stoją młodzi rodzice. To od niej będzie zależało w dużej mierze bezpieczeństwo malucha w czasie samochodowych podróży. Na co więc trzeba koniecznie zwrócić uwagę i czym najlepiej się kierować podczas zakupu fotelika?

Fotelik do samochodu – dwie podstawowe regulacje

Zastanawiając się jaki fotelik samochodowy wybrać, warto znać podstawowe regulacje unijne. Najczęściej jest ciągle stosowana regulacja ECE R44/04. Bierze ona pod uwagę wagę dziecka. I wyróżnia zasadniczo trzy kategorie;

  1. Niemowlak – do 13 kg
  2. Maluch od 9 do 18 kg
  3. Starszak od 15 do 36 kg

Jak widać, ta klasyfikacja specjalnie skomplikowana nie jest i opiera się po prostu na wadze dziecka. Zasadniczo znając więc wagę dziecka, powinniśmy bez kłopotu dobrać odpowiedni fotelik.

Ale pojawiają się kolejne regulacje, na przykład stosunkowo nowa i-size. Czego ona dotyczy? Ta regulacja bierze pod uwagę nie wagę, ale wzrost dziecka. Jednak jest przeznaczona tylko dla najmniejszych dzieci – takich, które nie przekroczyły jeszcze 105 cm. Jeśli fotelik będzie zgodny z i-size, to na opakowaniu powinno być oznaczenie, dla jakiego dziecka jest on przeznaczony. I ta regulacja nie jest więc zbyt skomplikowana – wystarczy po prostu zmierzyć swoją pociechę i wybrać odpowiedni model.

Fotelik dla dziecka. Czym jest RWF?

Skrót RWF widnieje na opakowaniach bardzo wielu fotelików dla dzieci. Co oznacza? To po prostu foteliki, które instaluje się tyłem do kierunku jazdy (z angielskiego – Rearward Facing). Jeśli poszukuje się fotelika w kategorii wagowej 0–13 kg, to w krajach Unii znajdzie się tylko foteliki RWF. Ale i w innych kategoriach wagowych często spotyka się foteliki samochodowe właśnie tego typu. Niektórzy rodzice uznają takie foteliki za niezbyt wygodne, ale warto pamiętać, że wszystkie testy wykazały, że są one znacznie bezpieczniejsze od tych klasycznych. Dlatego wielu ekspertów zaleca, by wybierać foteliki RWF również w kategoriach wagowych od 9 do 18 kg czy też od 9 do 25 kg.

Kiedy warto zmienić fotelik dla dziecka?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań, jeśli chodzi o foteliki. Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama – kiedy po prostu dziecko osiągnie wagę, której fotelik już nie obejmuje. Ale warto też monitorować, czy głowa wystaje nad górną krawędź oparcia. Jeśli tak, to już czas na wymianę. Podobnie jak w przypadku, gdy pasy okazują się już za krótkie.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze?

Większość współczesnych fotelików ma mocowanie typu ISOFIX. Jeśli więc auto też ma takie wyjście, to zwykle nie ma problemu – i fotelik powinien pasować do każdego pojazdu. Jednak wyjść do systemu ISOFIX może nie być w starych samochodach, więc warto się zorientować, czy jest akurat w naszym modelu.

Dobrze też pamiętać, że to, iż fotelik ma wymienione europejskie regulacje, nie oznacza, że z pewnością jest bardzo bezpieczny. Jeśli chce się mieć pewność, że foteliki przeszły surowe crash testy, to najlepiej wybrać takie modele, które najlepiej wypadają na przykład w testach niemieckiego ADAC. Takie foteliki są oczywiście zwykle droższe, ale bezpieczeństwo dziecka jest ostatnią rzeczą, na której warto oszczędzać.