Jak zadbać o akumulator zimą?

Akumulator pełni w samochodzie bardzo ważną funkcję. Zapewnia energię elektryczną, która jest między innymi wykorzystywana do rozruchu silnika. Słabe napięcie bardzo często skutkuje unieruchomieniem samochodu. Jak dbać o akumulator zimą, by nie spotkała nas ta przykra niespodzianka?

Garażowanie samochodu zimą zwiększa żywotność akumulatora

Nie od dziś wiadomo, że każda bateria narażona na działanie niskiej temperatury rozładowuje się zdecydowanie szybciej. Jak zadbać o akumulator bez użycia prostownika? Wystarczy parkować auto w ciepłym garażu, by zdecydowanie ograniczyć rozładowywanie baterii w okresie zimowym.

Niestety nawet garażowanie nie uchroni nas przed okresowym ładowaniem akumulatora. Należy wiedzieć, że każdy akumulator wraz z wiekiem zaczyna słabnąć, problemem staje się długotrwałe utrzymanie pożądanego napięcia. Akumulatory, które mają powyżej 5 lat, narażone są na różnego rodzaju usterki mechaniczne, które pomimo właściwej pielęgnacji skutkować mogą koniecznością wymiany.

Odpowiednie ładowanie to podstawa

Pielęgnacja akumulatora polega na sprawdzaniu poziomu jego naładowania. W razie zbyt niskiego napięcia akumulator należy podładować. W dzisiejszych akumulatorach nie ma konieczności dolewania elektrolitu, bezobsługowość nie polega jednak na całkowitym zaniechaniu ładowania. Powinniśmy wiedzieć, że w teorii akumulator ma zapewnione skuteczne ładowanie za pomocą alternatora. Problem pojawia się w sytuacji, gdy autem jeździmy na krótkich dystansach i ładowanie alternatora jest niewystarczające. W takiej sytuacji warto posiadać w domu dobry prostownik, który skutecznie i szybko uzupełni braki energii.

Należy pamiętać, że odłączenie akumulatora w nowoczesnych autach może prowadzić do rozregulowania wielu podzespołów. Częstą koniecznością po ponowny jego podłączeniu jest więc wpisanie kodu do radia czy adaptacja przepustnicy.

Kiedy należy przeprowadzić wymianę akumulatora na nowy?

Znajomość zasad pielęgnacji akumulatora zdecydowanie wydłuża jego żywotność. Wiedząc jak dbać o akumulator zimą, jesteśmy w stanie uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek z uruchomieniem pojazdu. Niestety wraz z wiekiem możliwości każdego akumulatora ulegają zmniejszeniu. Jeśli pomimo ładowania nasz akumulator bardzo szybko się rozładowuje, a nie mamy problemu z alternatorem, konieczna może okazać się wymiana baterii w naszym pojeździe.

Kupując nowy akumulator, warto kierować się parametrami podawanymi przez producenta danego samochodu. Zbyt duża pojemność i moc wcale nie pomoże w dłuższym utrzymaniu akumulatora w dobrej formie. Wręcz przeciwnie, może mu tylko zaszkodzić.