Jak wybrać akumulator samochodowy?

Samochód może działać poprawnie, tylko wtedy, kiedy wszystkie elementy tworzą wspólną całość. Do jednych z ważniejszych elementów należy akumulator samochodowy. Można go zakupić w wielu miejscach, jednak najlepiej omijać takie placówki jak hipermarket. Jest to jedno z tych urządzeń, które się psuje, kiedy nie jest użytkowane, a w takich miejscach zawsze kupuje się nadwyżkę i one po prostu leżą nawet kilka sezonów.
Wybór akumulatora samochodowego jest trudny, ponieważ musi być dobrany idealnie pod posiadany samochód. Dlatego tak wiele osób decyduje się na poradę eksperta. Dla tych, którzy chcą to zrobić sami, warto zastosować się do zasady, że musi być tego samego typu co fabrycznie zastosowany. Na opakowaniu znajduje się kilka parametrów, które są bardzo ważne przy wyborze.

Ważne parametry akumulatora samochodowego

Pojemność

W wielkim skrócie zamieszczona jest tu informacja, jak dużo będzie w stanie pomieścić energii elektrycznej. Na etykiecie, jest określona znakiem Ah który oznacza amperogodziny. Przy wyborze w tej kwestii należy się kierować pojemnością silnika i ilością urządzeń elektrycznych wewnątrz samochodu. Zbyt duży w tej kwestii nie jest dobry, ponieważ grozi ciągłym niedoładowaniem, co w konsekwencji prowadzi do szybszej potrzeby wymiany. Najlepiej kierować się danymi podanymi przez producenta samochodu. Maksymalnie można wziąć akumulator o 10% większej pojemności.

Prąd rozruchowy

Określany jest w amperach (A). To oznaczenie jest szczególnie istotne, gdyż wskazuje jak będzie wyglądać praca akumulatora zimą. Dokładnie mówiąc, wskazuje jakie jest natężenie szczytowe zimą w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Jest to ważne, ponieważ już w temperaturze 0 stopni gęstnieje olej, co utrudnia rozruch silnika. W tej sytuacji jest potrzeba znacznie więcej energii. Naturalnie więc idąc tym śladem, najlepszy akumulator, to ten, który posiada jak najwięcej amperów.

Napięcie znamionowe

W instrukcji samochodu znajduje się informacja, ile ma ono wynosić.

Kształt i bieguny w akumulatorze samochodowym

W pytaniu jak wybrać akumulator samochodowy, podane wyżej informacje są istotne, ale nie tak bardzo jak sam kształt tego elementu. Tutaj nic nie da się zrobić, wybrać można tylko taki kształt, na jaki jest przeznaczone miejsce. Najlepiej jest wybrać taki model, który ma możliwość przymocowania, posiada tzw „stopki”. Bardzo ważne jest zapełnienie w całości wskazanego miejsca. Kiedy akumulator jest za mały, będzie się przesuwał i powodował zwarcia dotykając naelektryzowanymi biegunami do metalowej obudowy, a to nie jest bezpieczne. Wspomniane bieguny także muszą być dopasowane, gdyż w innej sytuacji samochód po prostu nie odpali.

Demontaż akumulatora

Kiedy akumulator został już zakupiony należy pozbyć się starego. Najlepiej zrobić to w warsztacie samochodowym, ale nie zawsze jest taka konieczność. Jeśli ktoś pragnie zrobić to osobiście, musi pamiętać o paru rzeczach:

  1. Przy montażu stan przewodów elektrycznych musi być sprawny. Dokładnie należy: oczyścić klemy z korozji, osadów, nie można obejść się bez nasmarowania śrub zaciskowych oraz spryskania miejsca kontaktu preparatem, przeznaczonym do poprawy przewodnictwa elektrycznego.
  2. Izolacja musi być na tyle sprawna, aby nie doszło w przyszłości do zwarcia.
  3. Czasami do zacisku pulsowego, podłączone jest dodatkowe zasilanie. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy jest dobrze przymocowane do nadwozia samochodu.
  4. Kiedy potrzeba wymiany tego elementu była przedwczesna, to istnieje możliwość, że coś jest nie tak z instalacją elektryczną, szczególnie z większym upływem prądu podczas postoju. Możliwa jest także usterka alternatora. Nie można zamontować nowego akumulatora, przed sprawdzeniem tego.

Nie wolno samemu wykonywać montażu ani demontażu akumulatora, bez zgody fachowca. Jeśli posiada się zgodę, spokojnie można wykonać podane wyżej procedury. Wartą uwagi jest także informacja, że stary akumulator należy oddać sprzedawcy i nie awanturować się z nim o to, gdyż jest to jego obowiązek zapisany w prawie.