Jak podłączyć wzmacniacz samochodowy?

Dla wielu kierowców jazda bez muzyki jest czymś niewyobrażalnym. Zdarza się jednak, że fabryczne nagłośnienie nie jest takie, jakie być powinno. Dla właśnie tych niezadowolonych klientów stworzono wzmacniacz samochodowy. Do poprawy jakości dźwięku w niektórych przypadkach należy wymienić wzmacniacz, a w innych głośniki. Prawdą jest, że nie w każdym samochodzie są one dobrej jakości, ale problem może też leżeć we wzmacniaczu, który je kontroluje. Jest on wbudowany w radioodtwarzacz, ale jest możliwość wmontowania zewnętrznej wersji. Dużo częściej stosują je ludzie, w celu poprawy pracy nowych głośników. Po zakupie pozostaje pytanie, jak podłączyć wzmacniacz samochodowy.

Instrukacja podłączenia wzmacniacza samochodowego

  1. Najpierw należy znaleźć ujemny biegun akumulatora samochodowego i odłączyć go.
  2. Po znalezieniu kabla uziemiającego, należy go podłączyć do pasującego miejsca we wzmacniaczu. Ma to być podłączone z drugiej strony do podwozia samochodowego. Według instrukcji, należy się postarać, aby odległość od wzmacniacza nie przekraczała 1 metra.
  3. Pora na oprawę bezpiecznika. Powinno się to zrobić w odległości nie większej niż 30 cm od dodatniego bieguna akumulatora.
  4. Jedna z trudniejszych części polega na odcięciu kawałka kabla zasilającego. Należy go uciąć między oprawą bezpiecznika, a dodatnim biegunem akumulatora i podłączyć przy pomocy odpowiednich zacisków.
  5. Teraz bierzemy kabel zasilający i łączymy dodatnio wzmacniacz z oprawą.
  6. W pudełku powinien znaleźć się kabel RCA. Nim oraz kablem zdalnego sterowania łączymy wyjście output z radia ze wzmacniaczem. Łączymy je kolorystycznie. Wzmacniacz od strony zasilania łączymy niebieskim kablem z radioodtwarzaczem i łączymy ze środkowym wejściem.
  7. Znowu wykorzystujemy kabel zdalnego sterowania do połączenia wyjścia REMOTE/REM w radiu, z jego odpowiednikiem we wzmacniaczu. Dzięki temu połączeniu nie będzie ubytków prądu, gdyż wzmacniacz będzie działał jedynie, kiedy będzie włączone radio.
  8. Ostatnią rzeczą, którą wymaga podłączenie wzmacniacza samochodowego, jest zastosowanie bezpiecznika. Nakładamy go w gniazdo bezpiecznika i na sam koniec, łączymy z ujemnym biegunem baterii.

Istnieją 2 typy wzmacniaczy zewnętrznych: dwukanałowe i jednokanałowe. Ten pierwszy stosuje się zazwyczaj w niskotonowych głośnikach. W praktyce wszystkie typy można używać zamiennie, jednak do zwykłego, przeciętnego samochodu najlepszym wydaje się jednokanałowy inaczej zwany monoblokiem. Coraz to nowsze systemy mają więcej możliwości. Stosuje się w nich głównie wzmacniacze wielokanałowe, które docierają do wszystkich głośników. Wtedy wbudowana końcówka mocy nie jest używana, a radio jest jedynie źródłem z którego dźwięk jest przenoszony do głośników. Wybór ilości kanałów zależy od stopnia rozbudowania systemu nagłośnienia w samochodzie. Bardziej rozbudowane z dodatkowymi tylnymi wymagają minimum 5-kanałowego połączenia.

Wybór wzmacniacza samochodowego

Najważniejsze parametry:

– Stosunek sygnału do szumu (S/N) – w kwestii tego czynnika istnieje zasada, że im wyższy, tym lepiej. Ma to bardzo duży wpływ na jakość dźwięku i efektywność nowego wzmacniacza.
– Dobry wzmacniacz, to taki który długo będzie pracował i dostarczał jak najlepiej dopasowane częstotliwości akustyczne dla różnych tonacji dźwięku. Dlatego najlepiej jest zakupić taki wzmacniacz, który zawiera płynnie regulowane filtry górnoprzepustowe oraz dolnoprzepustowe. Umożliwia to większą regulację. Dzięki temu synchronizacja radioodtwarzacza ze wzmacniaczem i głośnikami może być znacznie efektywniejsza, bardziej dobrana. Jest to szczególnie ważne w głośnikach typu subwoofer.

Ciekawą funkcją jest Bass Boost. Teoretycznie określa ona częstotliwość emitowanych dźwięków. Co ciekawe, jeśli wzmacniacz jest dobrze podłączony to ta funkcja jest praktycznie nie wykorzystywana. Nierozsądnie jest się nią kierować w czasie zakupów.
Producenci urządzeń mają zapisane korelaty dla większości typów samochodu. W przypadku kilku typów BMW i Volkswagena są one wbudowane automatycznie. W celu pobrania ich ze strony producenta, należy podłączyć urządzenie do komputera i samodzielnie je pobrać.