Jak po numerze vin sprawdzić kolor lakieru?

Prawie każdy kierowca przynajmniej raz w życiu stanął przed problemem wyboru lakieru samochodowego. Istnieje kilka niezawodnych metod wyboru lakieru samochodowego. Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem jest by wyszukiwać kolor lakieru po numerze VIN. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz dowiedzieć się, w jakim kolorze maszyna została pierwotnie pomalowana przez producenta. Jak po numerze VIN sprawdzic kolor lakieru?

Jak wygląda numer VIN?

Numer VIN jest kombinacją znaków alfanumerycznych, które zawierają informacje o pojeździe. Producenci pojazdów przypisują wszystkim pojazdom indywidualny (niepowtarzający się) numer VIN, który zawiera dane opisujące główne cechy pojazdu. Kod VIN jest użyteczną pomocą przy wyszukiwaniu informacji o pojeździe. Na przykład, jest to przydatne w przypadku konieczności wymiany części lub lakierowania pojazdu.

Jak korzystać z kodu VIN, aby znaleźć interesujące Cię informacje?

VIN to nie tylko kombinacja cyfr i liter. Każda jego część zawiera przydatne dane o pojeździe. Kod zawiera między innymi symbole, które wskazują, w jakiej fabryce dany pojazd został wyprodukowany. Następnie znajdują się symbole, które dostarczają informacji na temat skrzyni biegów, nadwozia, modelu, silnika i specyfikacji. Pozostałe symbole dostarczają informacji, takich jak rok produkcji samochodu i jego numer seryjny.

Na podstawie numeru VIN można odczytać informacje o każdym pojeździe, niezależnie od tego, czy został wyprodukowany w Polsce, czy za granicą. Ale są wyjątki — samochody, które mają więcej niż 30 lat. W przeszłości oznaczenie to nie było po prostu stosowane. 

Jak po numerze VIN sprawdzic kolor lakieru?

Aby dowiedzieć się, jaki kolor ma Twój samochód, musisz znać numer VIN. Po określeniu kodu można spróbować znaleźć odpowiednią farbę samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistów, którzy bezpośrednio malują samochody lub sprzedają farbę samochodową. Tacy specjaliści mogą szybko sprawdzić kolor lakieru po numerze VIN.

Wielu właścicieli samochodów prosi oficjalnych dealerów o pomoc w doborze odpowiedniego koloru. Aby ułatwić poszukiwanie lakieru, wielu producentów pojazdów podaje numer lakieru na naklejce (tabliczce) z numerem VIN. Znajduje się on nieco poniżej lub z lewej strony numeru VIN.

Często dane dotyczące koloru lakieru samochodu są zakodowane w dwóch lub nawet trzech znakach. Po znalezieniu kodu lakieru na tabliczce możesz poszukać odpowiedniego koloru w sklepach. Bezwzględnie konieczne jest porównanie koloru znalezionej farby z kolorem katalogowym. Odcień musi pasować. Informacje na tabliczce pozwolą Ci szybciej odnaleźć kod koloru.