Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja jest już standardem, jeżeli chodzi o wyposażenie samochodów. Tak, na pewno znajduje się również w Twoim pojeździe, przynosząc ulgę w szczególności, w letnie dni. Nie zapominaj jednak o tym, że jest to taka rzecz, o którą musisz zadbać. Nawet, jeżeli ma się do czynienia z okresem jesienno-zimowym, gdzie z takiego mroźnego powietrza korzysta się zdecydowanie rzadziej. Jak dbać o klimatyzację w aucie? Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o sprawność tego urządzenia.

Przegląd klimatyzacji

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie? Przynajmniej raz w roku robiąc przegląd. Żadne domowe sposoby nie będą skuteczne, jeżeli nie odwiedzisz profesjonalnego warsztatu, gdzie można wykonać taki przegląd. Nie kosztuje on dużo (w szczególności, jeżeli uświadomisz sobie, że jest to wydatek poniesiony raz na dwanaście miesięcy), a pomoże utrzymać sprawność klimatyzacji. Podczas przeglądu zostanie sprawdzona nie tylko sprawność, ale również zostaną wymienione filtry, które po rocznym użytkowaniu, na pewno będą sporo zanieczyszczone. Zdecydowana większość kierowców dokonuje przeglądu na ogół w okresie letnim – w szczególności przed wyjazdem własnym samochodem na wakacyjne wojaże.

Jak dbać o klimatyzację – Kwadrans raz w tygodniu

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie samodzielnie? Używając jej przynajmniej raz w tygodniu, przynajmniej przez kwadrans. Dlaczego? Aby nie doprowadzić do osadzania się oleju na częściach klimatyzacji. Olej rozprowadzany przez czynnik chłodzący. Jeżeli nie będzie użytkowany, będzie się osadzał, a sama sprężarka nie będzie odpowiednio nasmarowana. Ze spokojem – klimatyzacji możesz użyć m.in. do odparowania szyb w zimniejszych okresach. Zawsze znajdzie się dobry motyw do tego, aby takiej klimatyzacji używać. Wielu kierowców o tym zapomina, przez co potem ich klimatyzacja nie działa w odpowiedni sposób. Należy się tego wystrzegać, jeżeli ktoś nie ma zamiaru płacić za naprawę całego urządzenia.

„Nabijanie” klimatyzacji

Jak można utrzymać klimatyzację w dobrej kondycji, jeżeli nie będzie w nim odpowiedniego czynnika chłodzącego? Popularnie mówi się „nabijanie”, ale równie dobrze można powiedzieć, że chodzi o uzupełnienie czynnika chłodzącego. Jeżeli klimatyzacja nie chłodzi, to znak, aby udać się do serwisu, gdzie taki czynnik zostanie uzupełniony. Cena za tego typu badanie zaczyna się na poziomie 150 zł. Chociaż wszystko zależne jest od tego, z jakim dokładnie serwisem będzie się miało do czynienia. Nie jest to duża kwota, ponieważ czynnik chłodzący uzupełnia się rzadko.