Ile wynosi amortyzacja samochodu osobowego?

Ludzie stykający się z księgowością doskonale wiedzą o tym, że jednorazowa amortyzacja samochodu osobowego to rzecz jasna te 20% na okres pięciu lat, a jeśli ktoś o tym nie wie, to łatwo może sobie sprawdzić te dane w sieci. Istotnym jest też i to, że tak jest w przypadku tych wyjątkowo popularnych modeli samochodów osobowych, czyli tych najczęściej sprzedawanych w Polsce jako nowe. Wielu ludzi rzecz jasna nie kupuje aut nowych bo te niestety swoje kosztują i co równie istotne to jest standard, czyli ten konkretny model z klimatyzacją, elektrycznymi szybami i z czujnikami parkowania kosztuje cenę dość sztywno podaną w katalogu. Dlatego też łatwo można wyliczyć to ile wynosi amortyzacja samochodu osobowego, a konkretniej egzemplarza w tej wybranej wersji, który to chcemy nabyć na naszą firmę. Warto też wspomnieć o tym, że amortyzuje się nie tylko auta, nieruchomości zakupione na firmę też podlegają amortyzacji i co równie ważne ta amortyzacja w każdym z przypadków trwa inaczej. Można też amortyzacji poddać auto sportowe kosztujące dwa razy tyle co model standardowy. Na firmę można też zakupić reprezentatywną limuzynę i zamortyzować takową tak jak najbardziej popularne z aut osobowych.

Pomoc biura rachunkowego.

Wielu przedsiębiorców potrzebuje pomocy biura rachunkowego, jeśli chodzi o amortyzację tego popularnego modelu auta. Mowa tu konkretnie o tym, że niemal każdy wie ile wynosi amortyzacja samochodu osobowego, ale niewielu z nas ma we własnej firmie księgowego na etacie i co równie istotne taki księgowy kosztuje. Samodzielne uporanie się z tymi papierami dotyczącymi amortyzacji to też problem, bo nie każdy ma wystarczającą wiedzę w tym zakresie, a trafiają się też i tacy ludzie, którzy nie maja czasu do tej walki z dokumentacją. Dlatego wybierają biuro rachunkowe w przypadku tego typu kwestii i innych związanych z fakturami. Biuro rachunkowe kosztuje znacznie mniej niż księgowy na etacie i zajmuje się nie tylko amortyzacją auta osobowego. Właśnie dlatego biura rachunkowe zaliczane do tych typowych mają po dwustu lub po trzystu klientów, którymi są niewielkie firmy.

Amortyzacja samochodu osobowego – dodatkowe aspekty

Faktem jest też i to, że jednorazowa amortyzacja samochodu osobowego na firmę musi potrwać pięć lat i w tym tkwi minus. Dlatego wielu woli auto zakupić na raty i to prywatnie. W tym tkwi rzecz jasna innego typu problem, bo obciążenie samego siebie jako osobę prywatną to nie to samo, co obciążenie firmy. W przypadku firmy można po jakimś czasie ogłosić upadłość konsumencką, a z prywatnymi zobowiązaniami finansowymi jest rzecz jasna trudniej.