Ile schnie lakier samochodowy?

Każdy właściciel samochodu wie, że nie zawsze można uniknąć zarysowań czy zadrapań. W większości przypadków wystarczy zastosować zwykły lakier samochodowy z supermarketu, ale czasami trzeba sięgnąć po coś silniejszego. Mimo że nazwa wskazuje że można te substancje stosować na samochodzie, to zawsze można, np. wylakierować nimi porysowane drzwi, ręcznie zrobioną biżuterię i wiele innych rzeczy. Jedyny problem z zastosowaniem tego rozwiązania, to niewiedza, kiedy zakończy się czas schnięcia lakieru. Wszystko oczywiście zależy, od użytej substancji. Taki zwykły produkt z supermarketu przeciętnie schnie nawet dwie doby, przy czym ten używany przez mechaników potrafi prze godzinę.

Od czego zależy ile schnie lakier samochodowy?

Jest to oczywiście zależne od ilości oraz rodzajów utwardzaczy znajdujących się w produkcie. Gotowe lakiery dwukomponentowe mają ten plus, że producent umieszcza na opakowaniu czas schnięcia przy danych temperaturach. W tej kategorii wyróżnić można kilka podkategorii które różnią się między sobą, przede wszystkim czasem schnięcia.

  1. Typ bezbarwny
    W standardowej temperaturze otoczenia, czyli 20 stopni, schnięcie lakieru samochodowego wynosi 16 godzin. Oczywiście można skrócić ten czas nawet do 30 minut, jeśli zastosuje się specjalne lampy do podnoszenia temperatury do 60 stopni. Sytuacja ta ma miejsce przy warstwie wynoszącej 50-60 mikrometrów. Twardość wystarczającą do użytkowania uzyskuje się już po 12 godzinach, zaś pełną po kilku dniach.
  2. Strukturalne
    Ten typ jest przeznaczony na produkty plastikowe i charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia. Oczywiście oznacza to, że ten lakier samochodowy musi być nakładany szybko i sprawnie. Już po 20 minutach proces schnięcia powinien być zakończony.
  3. Gotowe mieszanki bazowe
    Ten typ jest najodpowiedniejszy do zajmowania się samochodem. Czas schnięcia jest liczony od nałożenia warstwy. W standardowej temperaturze 20 stopni już po upływie 15 minut lakier staje się pyłosuchy. Po następnych 15 minutach można już spokojnie dotykać polakierowane miejsce. Jeśli istnieje potrzeba nałożenia kolejnej warstwy, zaleca się zrobić to 10 minut po wyschnięciu poprzedniej.
  4.  I ostatni lakier akrylowy
    Nie ma określonej powierzchni, na której można go stosować. Został zrobiony tak, aby pasować do każdej. Największymi jego plusami są: duża siła krycia, oraz oczywiście szybkość schnięcia. Suchość wyczuwalną dotykiem osiągalna jest po upływie godziny, zaś całkowite utwardzenie może być oczekiwane już po 12 godzinach.

Co warto wiedzieć o lakierach samochodowych?

Nowoczesne lakiery samochodowe mają wyższą szybkość schnięcia, dlatego nie trzeba czekać tygodnia aby odebrać auto z warsztatu. Oczywiście zaraz po odebraniu go z warsztatu, należy ostrożnie się z nim posługiwać. Jako przykład popularnego produktu używanego przez specjalistów, można podać lakier bezbarwny Novol Ultra. Już po 10 godzinach uzyskiwana jest twardość użytkowa, a zaledwie po pięciu pełna przy temperaturze 20 stopni. Czasami zdarza się, że mimo skorzystania z usług lakiernika, może on nie wyschnąć nawet po 2 tygodniach. Jeżeli jest on dodatkowo miękki, to oznacza że użyty został jeden z tanich ogólno dostępnych na rynku. Może to też być spowodowane złym przechowywaniem utwardzacza. Mimo wylakierowania substancja absorbowała wilgoć i proces polimeryzacji nie został zakończony. W takiej sytuacji należy wystawić auto na słońce, albo użyć specjalnych lamp, aby przyspieszyć proces.

Jeśli mimo wszystko lakier nie osiągnie pełnego schnięcia, to należy po prostu domagać się od mechanika ponownego lakierowania, albo zwrotu pieniędzy. Bardzo łatwo jest trafić na oszustów, dlatego najlepiej iść do zaufanych ludzi. Jeśli uda się trafić na zaufanego mechanika, zawsze można jego zapytać czy by tego nie zrobił, albo czy nie poleciłby kogoś kto się na tym zna. Mechanicy z polecenia zwykle są solidniejsi, ponieważ dobre opinie o nich wystawiają sami klienci.