Elektryczne skutery – sposób na miejską dżunglę

Stojąc w korku z zazdrością śledzisz manewry wyprzedzających cię rowerzystów? Martwisz się przy tym o stan natury i najchętniej także przesiadłbyś się na rower, ale dystanse do pokonania są zbyt długie? Współcześni inżynierzy pomyśleli i o takich problemach, tworząc elektryczne skutery. Oczywiście wybór jest ogromny i gama dostępnych skuterów wciąż się poszerza, możemy jednak wyodrębnić pewne wspólne dane:

  • na jednym ładowaniu przejedziemy około 50 kilometrów
  • miesięczny koszt użytkowania to cena kilku kaw na mieście
  • są małe, zwinne i wygodne

Jaki skuter wybrać?

Wybierając skuter elektryczny spośród dostępnych modeli, zwróćmy przede wszystkim uwagę na rodzaje akumulatorów, w które są one wyposażone. Mogą to być:

  • akumulatory żelowe
  • akumulatory litowo-jonowe
  • akumulatory kwasowo-ołowiowe

Akumulatory kwasowo-ołowiowe w zasadzie nie zmieniły się od wynalezienia ich 150 lat temu i wpływają na niższą cenę skuterów. Akumulatory żelowe są tańsze od litowo-jonowych, ale ich żywotność jest mniejsza. Gdy mamy dostęp do garażu, gdzie skuter może się ładować, jest to chyba najbardziej ekonomiczna opcja, biorąc pod uwagę ceny skuterów elektrycznych. Jeśli nie mamy dostępu do garażu, nasz wybór powinien paść na skuter z baterią litowo-jonową, którą można wyjąć i naładować w domu. Czas ładowania jest o około 4 godziny krótszy niż akumulatora żelowego. Pamiętajmy też, że żaden akumulator nie lubi skrajnych temperatur.Warto też zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby użytkownika i pod tym kątem dobrać model. Wyróżniamy:

  • małe skutery o tradycyjnym wyglądzie
  • skutery trójkołowe
  • skutery zabudowane

Skutery zabudowane to świetna opcja dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które chcą się samodzielnie przemieszczać na dłuższych odcinkach tras. Skutery te, jeśli spełniają odpowiednie wymogi, są również polecane dla osób starszych, które nie posiadają prawa jazdy, a cenią sobie niezależność. Trójkołowa wersja jest świetna dla osób ceniących wygodę i bezpieczeństwo. Możemy też znaleźć modele dwuosobowe.

Które skutery elektryczne możemy prowadzić bez prawa jazdy?

Istnieją skutery elektryczne o pojemności silnika mniejszej niż 50 cm³. Posiadają także blokadę, uniemożliwiającą osiąganie większej prędkości niż 45 km na godzinę. Osoby, które skończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, mogą nimi jeździć bez prawa jazdy. Pozostałe osoby muszą wyrobić prawo jazdy kategorii AM, lub innej kategorii, uprawniającej do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jazda w abonamencie – wypożyczalnie skuterów

Jeśli koszt skutera elektrycznego zniechęca nas do zakupu, w większych miastach Polski możemy je wypożyczyć. Ciekawą opcją jest abonament miesięczny, z poszczególnymi limitami minut do wykorzystania. Warto jednak przemyśleć sprawę – czasami koszt raty będzie zbliżony do kosztów miesięcznej eksploatacji skutera z wypożyczalni.

Bezpieczna wolność

Skutery elektryczne to także styl życia. Są bezpieczne, ale sprawny użytkownik przedrze się przez każdy korek. Oszczędzają nasz czas przejazdu, nerwy oraz są bardzo tanie w eksploatacji. Skutery te są też ciche w porównaniu ze swoimi spalinowymi odpowiednikami. Dają użytkownikom większą elastyczność, niż w momencie korzystania z komunikacji miejskiej. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model, zarówno o tradycyjnym, eleganckim czy też sportowym wyglądzie. Przedział cenowy też jest szeroki. Dla pasjonatów organizowane są co roku zloty pojazdów elektrycznych w Żyrardowie.