Ekonomiczna jazda samochodem pomoże oszczędzać!

Ekonomiczna jazda samochodem to stały element kursu osób pragnących uzyskać prawo jazdy. Pomimo tego taki styl prowadzenia powinien też zainteresować bardziej doświadczonych kierowców. Jest to szczególnie istotne w dobie rosnącej inflacji i przykrych wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Podpowiadamy, jakie są sposoby na bardziej ekonomiczną jazdę.

Kontrolowanie prędkości

Ekonomiczna jazda samochodem wiąże się z koniecznością stałego kontrolowania prędkości. Wbrew pozorom nie jest to męczące, a doświadczony kierowca zdaje sobie sprawę z szybkości przemieszczania się jego pojazdu. Należy zaznaczyć, że optymalna prędkość dla większości samochodów wynosi od 90 do 120 km/h. Jej przekraczanie wiąże się z ubytkiem paliwa zwiększonym ponad kilkanaście procent. W przypadku jazdy po mieście przyjmuje się, że optymalna prędkość spalania to około 50 km/h. Z wiadomych względów nie da się jej utrzymywać przez całą długość pokonywanej trasy dlatego warto zadbać aby silnik nie wchodził na maksymalne obroty, niezależnie od wrzuconego biegu. Ponadto należy starać się utrzymywać stałą prędkość, nawet podczas jazdy pod górkę.

Ekonomiczne hamowanie

Kolejny sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków za paliwo, a także zredukowanie ilości produkowanych zanieczyszczeń to umiejętne hamowanie. W tym przypadku należy oduczyć się nawyku dojeżdżania do świateł na tzw. luzie. Takie rozwiązanie sprawia, że pojazd wciąż pobiera paliwo w sytuacji, w której nie jest to konieczne. Dlatego warto przestawić swoje myślenie i postawić na hamowanie przy wykorzystaniu silnika. Taki nawyk oznacza oszczędność oraz zwiększone bezpieczeństwo, co wynika z braku konieczności gwałtownego hamowania.

Odległość między pojazdami

Utrzymywanie zbyt małej odległości między pojazdami jest niebezpieczne i karane przez policje. Ponadto ekonomiczna jazda samochodem wiąże się z koniecznością zaprzestania tych niebezpiecznych praktyk. Bliska odległość od zderzaka auta przed nami może wiązać się z koniecznością gwałtownego hamowania, a co za tym idzie zwiększonego zużycia paliwa. Optymalna odległość pomiędzy pojazdami powinna wynosić od 20 do 50 metrów.

Stan techniczny pojazdu

Ekonomiczna jazda samochodem może wynikać z dbałości o stan techniczny posiadanego auta. Wszystkie niepokojące oznaki jego funkcjonowania powinny kończyć się wizytą u mechanika. Przy tej okazji zwróć uwagę na jakość stosowanych części. Wybieraj autoryzowane części czy smary, takie jak oleje Castrol 5W30. W ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale być może i zdrowie. Ponadto należy zwracać uwagę na ciśnienie w oponach. Zbyt niskie sprawia, że zużycia paliwa zwiększa się aż o 10%.

Klimatyzacja z głową

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że włączona klimatyzacja ma wpływ na zużycie paliwa. Ponadto może prowadzić do dokuczliwych dolegliwości podczas ciepłych miesięcy roku. Dlatego powinna być włączana tylko gdy zdaje się to być całkowicie niezbędne. Poza tym warto wspomnieć o jeździe z otwartym oknem. Takie rozwiązanie nie pozwala na zbytnie ochłodzenie wnętrza samochodu, a ponadto powoduje jeszcze większe zużycie paliwa niż w przypadku korzystania z klimatyzacji.