Co znaczą zielone tablice rejestracyjne?

Powszechnie spotykane tablice rejestracyjne są prostokonatami z białym tłem i czarnymi oznaczenia i w postaci liter i cyfr. Odczytać można z nich między innymi informacje o tym, w którym województwie i powiecie zarejestrowany jest dany pojazd. Odpowiadają za to litery będące początkiem oznakowania. Cyfry zaś to nic innego jak kolejny numer zarejestrowanego pojazdu. Co jednak jeżeli wygląd tablic odbiega wizualnie od tych powszechnie używanych? Dlaczego niektóre tablice są zupełnie inne niż te spotykane nacodzin przez nas na ulicy? Czym charakteryzują się inne niż standardowe tablice rejestracyjne? Zielone tablice rejestracyjne czym się wyróżniają?

  • Tablice dyplomatyczne – niebieskie tło i biała czcionka
  • Tablice tymczasowe – białe tło i czerwona czcionka
  • Tablice profesjonalne – białe tło i zielona czcionka
  • Tablice dla pojazdów elektrycznych – zielone tło i czarna czcionka
  • Tablice dla pojazdów elektrycznych – zielone tło, czarna czcionka

Najpóźniej wprowadzonym do użytku tablicami były te wprowadzone dla pojazdów elektrycznych. Do użytku zostały dopuszczone w 2020 roku. 

Co znaczą zielone tablice rejestracyjne? 

Coraz częściej na ulicach pojawiają się samochody elektryczne. Są one nie tylko przyjazne środowisku ale na ich zakup można otrzymać spore dotacje. To kusząca opcja dla każdego kto chce kupić lub wymienić swój samochód. Zielone tablice rejestracyjne są zarezerwowane właśnie dla tego typu samochodów.

Przywileje zielonych tablic

Dbałość o środowisko czy profit z dotacji jakie można otrzymać na zakup auta elektrycznego to nie jedyne korzyści płynące z posiadania auta o napędzie elektrycznym. Posiadacze tego typu pojazdów mogą liczyć na szereg przywilejów, jednym z nich jest możliwość korzystania z buspasów na równi z autobusami i taksówkami. To duży plus zwłaszcza jeżeli chodzi o jazdę po większych miastach takich jak chociażby Warszawa w godzinach szczytu. Kolejnym przywilejem z jakiego cieszyć mogą się posiadacze elektryków jest bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania. To wbrew pozorom duża oszczędność pieniędzy, zważywszy na wciąż rosnące ceny biletów z parkomatu. Zielone tablice zostały wprowadzone w Polce w styczniu 2020 jednak gdy ktoś wcześniej zdecydował się na zakup elektryka nie podlega obowiązkowi wymiany tablic, a brak ich wymiany nie oznacza konieczności rezygnacji z przywilejów korzystania z wyżej wymienionych przywilejów. Mimo iż nie ma obowiązku wymiany tablic na te zielone, zdecydowana większość użytkowników jednak się na to decyduje. Powodem są między innymi kontrole przywilejów, zwłaszcza jeżeli chodzi o korzystanie z buspasa Wymiana tablic na te zielone, jasno informuje o tym, że poruszamy się pojazdem elektrycznym jako osoba do tego uprawniona.