5 porad jak kupować części i akcesoria motocyklowe

Posiadanie własnego motocyklu związane jest nie tylko z odpowiedzialnym poruszaniem się po drogach, ale równie z wyrażeniem swojego hobby i pasji. Przekłada się to na potrzebę ciągłego ulepszania swojego sprzętu o nowe elementy poprawiające stan i wydajność ulubionego pojazdu. Każdy motocyklista powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak prawidłowo dobierać i kupować akcesoria i części motocyklowe. Poniższe 5 porad przybliży Państwu, jak w odpowiedzialny sposób podejść do tego tematu.

Pamiętaj, że nie wszystkie części do siebie pasują

Kupując części motocyklowe, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę ich uniwersalność i przeznaczenie. Pod słowem „uniwersalne” producenci mają tendencję do sprzedawania przeróżnych typów. Przykładowo gumowy tempomat pozwalający odpocząć dłoniom w trakcie jazdy, będzie pasował do większości dostępnych na rynku modeli motocykli. W przypadku części bardziej mechanicznych takich jak podnóżki tylne, bez uprzedniego przygotowania i dopasowania, mogą okazać się montażowym koszmarem, z którym bez pomocy serwisanta, choćbyśmy kombinowali dniami i nocami, nie zdołamy sobie poradzić.

Korzystaj z katalogów i sprawdzonych źródeł

Dobrym sposobem na znalezienie pasujących do naszego motocyklu części i akcesoriów, jest skorzystanie z katalogu dedykowanego przez daną markę lub polecany przez motocyklistów magazyn. Czytanie pozwoli na szybkie rozeznanie się w ostatnich trendach, przeznaczeniu, wadach i zaletach poszczególnych części motocyklowych. Warto czytać blogi i fora, na których specjaliści dzielą się swoją wiedzą oraz opinią na temat wybranych elementów dla jednośladów.

Zwróć uwagę na politykę zwrotów

Wiele osób, które po raz pierwszy kupują części motocyklowe popełnia charakterystyczny błąd. Przy wybieraniu bardziej specyficznych, używanych (możliwe że wyeksploatowanych) części, sprzedawcę powinniśmy wypytać o szczegóły, a jeśli to możliwe – spotkać się z nim osobiście. W przypadku zakupu nowych części, produkty wcześniej nieprzetestowanej marki mogą okazać się źle wykonane lub całkowicie nie pasować do naszego jednośladu. Przykładem takiej sytuacji jest zakup zestawu rur wydechowych i personalizowanie ich na własną rękę. W momencie naruszenia ich stanu, ponownego zespawania, a w skrajnych przypadkach nawet po odpakowaniu, zwrot może okazać się niemożliwy. Zawsze przed zakupem dobrze jest zwrócić na ten charakterystyczny punkt regulaminu.

Wyposaż się w niezbędne akcesoria motocyklowe dbając o swoje bezpieczeństwo

Abstrahując od mniej istotnych elementów takich jak sakwy czy crash pady, każdy motocyklista w swoim wyposażeniu powinien posiadać akcesoria motocyklowe, wśród których koniecznie powinny znaleźć się:

  • kask motocyklowy
  • wygodne buty
  • ochraniacze (niekoniecznie wszystkie)
  • rękawice z wysokiej jakości materiałów
  • opcjonalnie – dla komfortu jazdy – kostiumy i odzież.

Buty motocyklowe powinniśmy dopasować do swojego stylu jazdy i terenu, po którym będziemy się poruszać – mogą być sportowe lub turystyczne. Rękawice chroniące nasze dłonie wykonane przeważnie z materiału PVC lub włókna węglowego, zapobiegną częstym obtarciom i możliwym kontuzjom. Ochraniacze, które możemy założyć na plecy, kręgosłup, szyję, biodra czy kolana, przy szybszej jeździe usztywnią i osłonią narażone w trakcie upadku części ciała.

Serwisujesz motocykl we własnym garażu? Pamiętaj o tych elementach

Pasjonaci szybkich jednośladów, powinni pamiętać o regularnym serwisowaniu swojego motocyklu, tak aby ten służył długo, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i niezawodność w trakcie dłuższych wyjazdów. Akcesoria motocyklowe w postaci smaru lub automatycznej olejarki, umożliwią konserwację i zapewnią prawidłową pracę łańcucha. Oleje i filtry, wymieniane po każdych przebytych kilku tysiącach kilometrów, odświeżą i doprowadzą do czystości motocykl z osiadających na tłokach złogów. Nowe filtry powietrza zadziałają oczyszczająco na stan powietrza wydzielanego przez motocykl, usprawniając pracę silnika i ogólne spalanie.