Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem

W XXI wieku telefon komórkowy jest nieodłącznym towarzyszem dla wielu osób, w tym dla sporej rzeszy kierowców. Można go wykorzystać na co najmniej kilka sposobów:

  • jako źródło muzyki w trasie, czemu niewątpliwie sprzyja duża dostępność aplikacji streamingowych prezentujących ofertę pozwalającą na dostęp do praktycznie nieograniczonego zasobu wykonawców i albumów na żądanie, co stanowi wręcz rewolucję w porównaniu do starszych rozwiązań,
  • jako sprzęt do nawigacji, który może uratować nerwy i czas w nieznanej okolicy,
  • do rozmów – najbardziej tradycyjne zastosowanie komórki.
    Badania pokazują, że osoby zmotoryzowane na szeroką skalę korzystają z funkcji mobilnych urządzeń, a w tym korzystaniu duże ułatwienie mogą zaoferować odpowiednie akcesoria, z których na uwagę zasługuje chociażby uchwyt na telefon czy ładowarka samochodowa.

Kwestia bezpieczeństwa

Wspomniane akcesoria wpływają jednak nie tylko na komfort użytkowania telefonu w trasie, ale i mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Badania pokazują, że szereg kierowców wciąż czuje się dosyć pewnie, używając smartfona do rozmów w taki sam sposób jak poza autem. Warto przypomnieć, że to zachowanie nie jest zgodne z prawem i grozi za nie mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Każda chwila nieuwagi na drodze może ponadto doprowadzić do wypadku. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny uchwyt na telefon, który można przytwierdzić do deski rozdzielczej i z niego korzystać. Jest to legalne i pozostawia nam do dyspozycji dwie wolne ręce, dzięki czemu możemy dobrze panować nad kierownicą i w razie nieprzewidzianej sytuacji szybko reagować. Godnym rozważenia uzupełnieniem takiego zakupu będzie zestaw głośnomówiący.

Jakie produkty mamy do wyboru?

Sklepy z akcesoriami samochodowymi, zarówno stacjonarne jak i internetowe, oferują uchwyty o rozmaitej konstrukcji i w różnych cenach. Przed zakupem niewątpliwie warto zapoznać się z opiniami o danym produkcie – na ile jest on wygodny w użytkowaniu i trwały. Oczywiście trzeba też sprawdzić, czy będzie pasował do naszego urządzenia. W sprzedaży oferowane są akcesoria przytwierdzane do szyby, do deski rozdzielczej czy kratki nawiewu. Niektóre z uchwytów mają możliwość regulacji długości i kształtu (oczywiście w pewnym zakresie). Różne rozwiązania stosowane w kwestii budowy uchwytów mają swoje wady i zalety, jednak bez względu na nie można uznać, że koszt zakupu takiego akcesorium stanowi niewielką inwestycję, która może przynieść duże korzyści.

Ładowarka samochodowa – ją także warto mieć

Współczesne telefony komórkowe, będące w dużej części smartfonami, działają niestety w oparciu o spory pobór energii, zwłaszcza jeśli korzystamy z urządzenia z pokaźnych rozmiarów wyświetlaczem. Często zmusza nas to do ładowania urządzenia codziennie. Niski poziom baterii może być bolączką w trasie, zwłaszcza kiedy znajdujemy się w miejscu, w którym nie byliśmy wcześniej i potrzebujemy wskazówek odnośnie dalszej jazdy. Papierowe mapy nie są zbyt wygodne i zdaje się, że odeszły w dużej mierze do lamusa. Na te „problemy energetyczne” podczas jazdy jest rozwiązanie, a rozwiązanie to stanowi ładowarka samochodowa. W przypadku tego gadżetu również mamy do dyspozycji spory wybór produktów, nawet takie, które łączą w sobie funkcjonalność uchwytu i możliwość ładowania, dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji. Szukanie akcesorium w sklepie internetowym pozwala na porównanie cen i wybór produktu najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom. Z pewnością przy wyborze należy zwrócić uwagę na rodzaj końcówki do ładowania – tak, aby była dostosowana do telefonu, który będziemy ładować, ewentualnie można rozważyć alternatywę w postaci ładowarki uniwersalnej z kilkoma wejściami USB, co pozwala nawet na ładowanie kilku urządzeń jednocześnie przy wykorzystaniu przejściówek. Warto zwrócić uwagę także na to, czy gadżet posiada możliwość szybkiego ładowania i spełnia standardy bezpieczeństwa.