Jaki prostownik samochodowy kupić?

Każdy właściciel samochodu wie, jak bardzo przydaje się do niego prostownik. Nie jest on niezbędny, jednak bardzo pomaga w sytuacji, gdy zapomnieliśmy o światłach i wyładował się akumulator. Oczywiście nie jest to konieczny element, jednak w takiej sytuacji, zamiast ściągać sąsiada z przewodami i samochodem, warto posłużyć się własnym urządzeniem, dzięki któremu naładujemy z powrotem wyczerpany całkowicie akumulator.

Do czego on służy prostownik samochodowy?

Jest to przedmiot ładujący akumulator samochodowy. Doskonale przydaje się w garażu, gdyż bardzo często się zdarza, że zostawiamy samochód na światłach czy z włączonym radiem, który także korzysta z akumulatora. Oczywiście, jeśli akumulator rozładujemy go gdzieś w mieście, niewiele nam pomoże prostownik, ponieważ zbyt dużo jest plątaniny i problemów z podłączeniem, żeby faktycznie zdało to egzamin, zaś ładowanie powinno być z dala od publicznych miejsc. W takiej sytuacji sprawdzają się przewody oraz inny samochód. Jednak, jeśli chcemy wyjechać z garażu i z przerażeniem uświadomimy sobie, że auto nie chce zapalić, wówczas bardzo się on przyda.

Jaki prostownik samochodowy kupić?

Kupno prostownika samochodowego nie jest łatwe, szczególnie dla nowych kierowców. Oczywiste jest, że ktoś bardzo doświadczony, będzie wiedział jak dobrać, jednak taka osoba z reguły tego rodzaju sprzęt już posiada. Jak jednak ma dobrać go ktoś, kto nie do końca zna się na takich urządzeniach?

Prąd ładowania

Z reguły w takich urządzeniach są dwa rodzaje, czyli szczytowy oraz skuteczny. Zwykle nie dobiera się prądu szczytowego, ponieważ jego wartość ładowania jest wyższa i nie do końca skutecznie naładuje nam akumulator. Skuteczny zaś powinien posiadać 1/10 pojemności akumulatora, dzięki czemu będzie on się ładował sukcesywnie i skutecznie. Niedopasowany sprzęt może ładować akumulator kilka dni zamiast kilku godzin, co w przełożeniu na zużycie prądu i potrzebę działającego samochodu, jest bardzo istotne.

Dodatkowe wyposażenie oraz przydatne funkcje

Dla kogoś, kto nie za bardzo się orientuje w technice samochodowej, bardzo przydadzą się funkcje, które pomogą w skutecznym naładowaniu.

  • Przydatny ekran pokaże wszystkie potrzebne informacje, takie jak prąd ładowania oraz poziom naładowania akumulatora, dzięki czemu nie ładujemy na ślepo, tylko wiemy, na jakim etapie jesteśmy.
  • Wentylator będzie chłodził urządzenie i pozwoli na szybkie i skuteczne naładowanie.
  • Funkcja Boost to bardzo przydatny element, który pomoże w bardzo szybkim uruchomieniu silnika. Bardzo ważne jest to w sytuacji, gdy już musimy wyjeżdżać i nie mamy czasu na dłuższe ładowanie akumulatora.
  • Soft Start prądu ładowania. Ta funkcja chroni zarówno i sprzęt ładujący, jak i ładowany przed uszkodzeniem. Szczególnie jest to ważne przy całkowitym rozładowaniu akumulatora.
  • Automatyczne odsiarczanie akumulatora, to funkcja, która dba o jakość oraz dłuższą żywotność sprzętu.
  • Stabilizacja prądu i napięcia jest bardzo istotna, ponieważ nie ma wahań prądu w czasie ładowania, dzięki czemu nie popsujemy ani jednego ani drugiego urządzenia.

Cena prostownika samochodowego

Właściwie tego typu sprzęty można zakupić już od 50 zł, jednak są to urządzenia, które nie dają żadnej ochrony żądnemu ze sprzętów w trakcie ładowania. Bez kontroli poziomu naładowania, tylko przypuszczalnie można się domyślać, czy akumulator ma jeszcze czas do ładowania, czy właśnie go przeładowaliśmy. Dlatego wybór najtańszego nie jest dobrym pomysłem. Droższe modele w granicach 150-200 zł to urządzenie, od którego pewnych rzeczy można wymagać a przede wszystkim będzie to bezpieczeństwo dla naszego auta a raczej jego części.

A co, jeśli mimo wszystko trudno jest go dobrać?

W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc specjalistów w sklepie z tego rodzaju urządzeniami, ponieważ tylko fachowe osoby mogą doradzić sensowne oraz przydatne rozwiązania. Oczywiście takiemu specjaliście będą potrzebne informacje typu: rodzaj samochodu, lub dane akumulatora, oraz zakres cenowy i oczekiwania odnośnie sprzętu. To znaczy, że specjalista nie da nam urządzenia najtańszego, jeśli nie wiemy, jak się zabrać do ładowania i nie wiemy ile się taki akumulator potrzebuje czasu, lecz doradzi sprzęt droższy, ale z konkretnymi przydatnymi funkcjami.