Jak zrobić kanał samochodowy?

Możliwość własnej naprawy samochodu to oszczędność, gdyż nie musimy płacić mechanikowi za działania, które możemy wykonać samodzielnie. Jednak nie zawsze mamy sprzęt czy możliwości umożliwiające nam naprawienie pojazdu. Dlatego też wiele osób myśli o tym, aby zrobić np. własny kanał w warsztacie.

Jeśli mamy zacięcie do naprawiania, lubimy dłubać w aucie, to pomysł wydaje się sensowny. Jednak jak zrobić kanał samochodowy tak, aby cechował się wytrzymałością i nie był podatny na zalanie wodą? Na to pytanie odpowiada tekst poniżej.

Miejsce na kanał samochodowy

Najpierw musimy zastanowić się nad wyborem miejsca na kanał. Tutaj każdy będzie miał inne możliwości, a niektórzy niestety nie będą mogli ruszyć z budową, bo nie będą mieli jej gdzie umieścić… Dobrym miejscem będzie duży domowy warsztat, w którym zmieścimy się z kanałem. Innym miejscem wartym uwagi jest garaż czy jakieś inne miejsce – według uznania.

Wymiary kanału samochodowego

Jakie wymiary powinien mieć kanał samochodowy? Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji czy… wzrostu. Tak, od tego, jacy jesteśmy wysocy, będzie zależała głębokość kanału – tak, aby móc swobodnie wykonywać prace. Dlatego kanał stworzony dla niskiej osoby możliwe, że nie będzie wygodny dla kogoś wzrostu zawodowego koszykarza NBA.

Idealnie jest, jeśli długość kanału jest dłuższa o około 100 centymetrów od długości naszego samochodu. Jednak jeśli nie będzie to możliwe, bo np. nie ma tyle miejsce w warsztacie, to krótszy kanał samochodowy także będzie spełniał swoją funkcję – tylko trzeba będzie odpowiednio wjechać pojazdem na niego tak, aby dotrzeć do miejsca usterki.

Uznaje się, że szerokość rzędu 80 centymetrów jest optymalna dla samochodów osobowych. Jednak można stworzyć nieco szerszy kanał – wedle własnych upodobań.

Jak zrobić kanał samochodowy?

Na początku musimy skuć podłogę, jeśli miejscem, w którym działamy, jest np. domowy warsztat. Możemy do tego celu użyć różnych narzędzi. Młot pneumatyczny doskonale sobie poradzi z twardą posadzką. Jeśli już pozbędziemy się gruzu, to musimy zabrać się za wykopanie odpowiedniej dziury. Tutaj drogi są dwie: albo korzystamy z usług koparki, która zrobi to szybko i profesjonalnie, albo sami zapędzimy swoje mięśnie do pracy, łapiąc za łopatę. Jednak druga opcja jest bardziej męcząca i czasochłonna. Koniecznie musimy zabezpieczyć powstałe wykopalisko przed osunięciem. Należy także dodać wymiar ścian, które powstaną później. Także weźmy to pod uwagę.

Następnie musimy zabezpieczyć nasz kanał przed działaniem wody. Można to zrobić na kilka sposobów. Należy wybrać ten najlepszy dla siebie (bądź swojego portfela). Tak czy inaczej, jeśli już po wykonaniu kanału będzie się w nim zbierała woda, to musimy ją wypompować – gdyż grozi to konstrukcji, a także raczej nikt nie lubi siedzieć w wodzie, naprawiając samochód…

Jak wykonać ściany kanału?

Do tego celu najlepiej jest użyć betonu lub bloczków budowlanych. Praktycznie będzie także doprowadzić prąd do tego miejsca oczywiście w bezpieczny sposób. Jeśli sami nie znamy się na takich zadaniach, to warto zainwestować w fachowców, gdyż wtedy nie ryzykujemy tym, że zawali się nam podczas pracy kanał czy nie porazi nas prąd.

Zabezpieczenie kanału

Kanał najlepiej zabezpieczyć przykrywając go deskami. W taki sposób zmniejszamy ryzyko, że ktoś lub coś do niego wpadnie. Jednak warto zostawić wąskie szczeliny pomiędzy deskami tak, aby była utrzymana wentylacja w kanale. Co oczywiście jest bardzo istotne. Warto też zadbać o to, aby zamknięcie wystawało nieco, aby była to informacja ostrzegająca nas np. podczas wjeżdżania do garażu samochodem, że właśnie opony wchodzą na kanał.

Podsumowanie w pigułce

Podsumowując tekst w wielki skrócie, aby wybudować kanał, musimy:

  1. Wybrać odpowiednie miejsce.
  2. Skuć podłogę.
  3. Wykopać dziurę.
  4. Zabezpieczyć ją przed wodą.
  5. Stworzyć ściany.
  6. Doprowadzić prąd (opcjonalne).
  7. Zabezpieczyć kanał np. deskami.