Jak wybrać dobre dywaniki samochodowe?

Wielu kierowców nie przywiązuje zbyt dużej wagi do wyboru odpowiednich dywaników samochodowych. Tymczasem decydują one nie tylko o wyglądzie wnętrza naszego samochodu, ale również o bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nasze dywaniki samochodowe są dobrane prawidłowo.

Materiał dywaników samochodowych

Na rynku dostępne są dywaniki samochodowe wykonane z wielu różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą:

  • wycieraczki gumowe,
  • dywaniki welurowe,
  • modele łączące w sobie oba te materiały.

Niewątpliwą zaletą wycieraczek z gumy jest to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Guma skutecznie zabezpiecza tapicerkę samochodu przed wilgocią i zabrudzeniami. To ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy przy każdym wsiadaniu do samochodu wnosimy do środka błoto czy śnieg.

Dywaniki welurowe zwracają uwagę swoją estetyką. Większość kierowców twierdzi, że prezentują się o wiele lepiej od zwykłych wycieraczek gumowych. Nie da się jednak ukryć, że każde zabrudzenie takiej wycieraczki wiąże się z koniecznością jej prania, co na dłuższą metę może okazać się dość kłopotliwe.

Kompromisem między tymi dwoma rodzajami wycieraczek są dywaniki samochodowe wykonane z połączenia gumy i weluru. Łatwiej utrzymać je w czystości niż wycieraczki welurowe, a jednocześnie nie można im nic zarzucić pod względem estetyki.

Kształt dywaników

To kolejna istotna kwestia, którą obowiązkowo musimy uwzględnić przy wyborze dywaników do samochodu. Każdy model samochodu ma nieco inny kształt przestrzeni pod nogami kierowcy i pasażerów. Aby mieć pewność, że wycieraczki samochodowe, na które ostatecznie się zdecydujemy, będą dobrze dopasowane do naszego auta, najlepiej zdecydować się na takie, które są dedykowane do naszego modelu, sprawdzając np. Części samochodowe OPEL. Wycieraczki uniwersalne są zwykle tańsze, jednak możemy mieć problem z dopasowaniem ich do przestrzeni pod nogami. W rezultacie mogą się przesuwać i ślizgać, a nawet blokować pedały, co, jak nietrudno się domyślić, stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich podróżujących samochodem.

W sprzedaży dostępne są dywaniki korytkowe oraz standardowe. Te pierwsze sprawdzają się szczególnie dobrze w czasie deszczu i śniegu, ponieważ są wyposażone w wysoki rant, zapobiegający wylewaniu się wody na oryginalną wykładzinę. Standardowe wycieraczki mają natomiast specjalną fakturę, która ma zapobiegać przemieszczaniu się wody po wycieraczce, w praktyce często jedna nie zdaje egzaminu, zwłaszcza w czasie ulewnych opadów czy dużych opadów śniegu.

Atesty

To dodatkowy parametr, zwykle pomijany przez większość kierowców, jednak z pewnością nie warto bagatelizować. Porównując różne modele wycieraczek, dobrze jest sprawdzić, które z nich są wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. To ważne, zwłaszcza w przypadku dywaników gumowych, które nagrzane do odpowiednio wysokiej temperatury, mogą wydzielać szkodliwe substancje, które następnie są wdychane przez kierowcę i pasażerów. To spory problem, zwłaszcza w przypadku najtańszych modeli wycieraczek. Oczywiście, nie należy kierować się zasadą, że im droższa wycieraczka, tym lepiej, jeśli jednak producent deklaruje na opakowaniu dywaników, że posiadają one odpowiednie certyfikaty, na przykład atest TUV, z pewnością stanowi to ich dodatkowy atut.

Uwzględniając wszystkie opisane wyżej parametry, możemy mieć pewność, że dywaniki samochodowe, na które ostatecznie się zdecydujemy, będą pod każdym względem odpowiadały naszym potrzebom. Dobrze dobrane wycieraczki zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także ułatwiają utrzymanie wnętrza samochodu w czystości. Mogą także stanowić ciekawą ozdobę jego wnętrza, dopełniając pozostałych elementów wyposażenia.