Czy warto stosować kołpaki?

Są to osłony felgi samochodowej. Ich zadaniem jest chronić śrubę oraz częściowo felgę i elementy zawieszenia koła. Mają również znaczenie estetyczne.
Mogą być wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych. Mocowane są na wcisk za pomocą zaczepów, za pomocą opaski zaciskowej lub poprzez przymocowanie do felgi śrubami.

Dopasowanie kołpaków

Pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę to średnica zewnętrzna felgi. Jest ona podawana w calach. Najczęściej spotykamy rozmiary od 13 do 17 w pojazdach osobowych. Oznacza to, że kołpaki 16 mają rozmiar 16 cali. Rozmiar felgi możemy odczytać również na oponie. Przykładowy zapis 205/60R16 oznacza, że do czynienia mamy z rozmiarem 16 i w takim należy zakupić cały komplet.

Kołpaki 16

Obecnie możemy znaleźć niezliczoną ilość rodzajów tych akcesoriów. Jeżeli nasze felgi mają rozstaw śrub 16 cali możemy wziąć pod uwagę poniżej wymienione:

  • Unitec Kolpak Daytona 16,
  • HAMRON,
  • SPINEL SILVER,
  • KOŁPAK VR CARBON,
  • KOŁPAK MUGELLO WHITE & BLACK,

Jaki rodzaj kołpaków wybrać?

Dla kierowców najlepiej byłoby zastosowanie alufelg. Dla osób, którzy jednak z różnych przyczyn nie zdecydują się na ich zakup, pozostaje kupno kołpaków. Obecnie, dostępne są w sklepach rozmaite modele, różniące się wykonaniem. Mogą pojawić się w różnych wersjach np. z dodatkiem jakiegoś koloru. Można także zakupić kołpaki, które obudowują całe koło. Natomiast te droższe pozwalają podkreślić indywidualność kierowcy. Dostępne są także różnokolorowe kołpaki, które teraz cieszą się coraz większą popularnością. Są zazwyczaj tworzone na specjalne zamówienie.

Wybór materiału

Wytrzymałość zdecydowanie w dużej mierze zależy od tworzywa, z którego są wykonane. Wyprodukowane ze słabego i taniego materiału sztucznego będą dużo mniej wytrzymałe od tych wykonanych z tworzywa elastycznego. Kupując model kołpaka wyprodukowanego z tworzywa o niskich parametrach, kierowca powinien liczyć się z szybką wymianą tej części.

Wady kołpaków

  1. Pogarszają przelot powietrza, przez co oddawanie ciepła jest osłabione.
  2. Łatwy montaż i demontaż może zachęcać złodziei do kradzieży.
  3. Często może się również zdarzyć, że same odczepią się od felg w czasie jazdy.

Gdzie kupić?

Planując zakup, najlepiej w tym celu udać do sklepu motoryzacyjnego, gdzie dostaniemy wskazówki i informacje na temat danego produktu. Jedynie kupno od sprzedawców z dobrymi opiniami daje gwarancję długiego i pomyślnego używania tych produktów.

Czyszczenie kołpaków

Czyszczenie zazwyczaj nie sprawia szczególnych trudności. Osad z tarcz hamulcowych, oraz błoto i wszystkie zanieczyszczenia można łatwo usunąć korzystając z myjki ciśnieniowej z dodatkiem delikatnego detergentu. Nie powinno się sięgać po preparaty wykorzystywane do odtłuszczania alufelg, ani innej chemii, do produkcji której wykorzystuje się np. alkohol.

Sposób umocowania

Bardzo ważnym elementem jest sposób zamocowania kołpaków. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

  1. Montaż do śrub utrzymujących koło – do tej kategorii należą przede wszystkim akcesoria dostarczane przez producentów aut, cały komplet dopasowuje się do rozstawu śrub.
  2. Montaż na tzw. pierścieniu dociskowym – jest to uniwersalne zastosowanie, które stosuje się zarówno w przypadku tańszych, jak i droższych kołpaków. Ze względu na prosty montaż, tego typu konstrukcje cieszą się ogromną popularnością wśród wielu kierowców.

Podsumowanie

Wybierając kołpaki samochodowe, powinniśmy przede wszystkim kierować się rodzajem tworzywa. Tylko te wyprodukowane solidnie zapewnią felgom samochodowym i innym elementom zawieszenia należytą ochronę przed uszkodzeniami i brudem. Te niby nieistotne elementy zezwalają całkowicie odmienić wygląd samochodu.