Co to jest leasing samochodowy?

Każdy przedsiębiorca wie, że potrzebuje konkretnych sprzętów do prowadzenia działalności. Może to być laptop, jakiś sprzęt produkcyjny lub samochód. Wszystko zależy od tego, co jest owemu przedsiębiorcy potrzebne. Dlatego leasing jest dość zróżnicowany, z powodów wartości przedmiotu oraz obowiązującej umowy leasingowej, która tworzona jest na konkretne potrzeby firmy.

Leasing samochodowy – definicja

Rozpoczynając działalność gospodarczą, często potrzebujemy samochodu, z różnych powodów. Osoba, która będzie realizować transport międzynarodowy, potrzebuje solidnego TIRa, żeby można było faktycznie wypełniać zadanie. Dlatego w tym przypadku leasing jest najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. To nic innego, jak sposób finansowania danego samochodu, który jest potrzebny lub niezbędny do funkcjonowania firmy. Firma ma do wyboru dwa rodzaje:

  • Leasing operacyjny. W ten rodzaj działa jak wynajem lub dzierżawa. W tym przypadku prawa do sprzętu przechodzą na osobę, która brała go w leasing, jednak ma taka osoba wybór, cz faktycznie chce go posiadać na własność.
  • Leasing finansowy, jest porównywany do sprzedaży na raty. W tej kwestii prawo własności na samochód przechodzi na osobę, która go wzięła w leasing, niezwłocznie po zapłaceniu ostatniej raty. Dlatego jest to najbardziej porównywane do kupna na raty.
  • Leasing konsumencki, to produkt skierowany do osób prywatnych.

Oznacza to przede wszystkim, że uzyskujemy samochód na zasadzie dzierżawy, za który musimy płacić regularne opłaty zgodnie z umową leasingową. Dwa pierwsze elementy dotyczą firm, zaś trzecia skierowana jest do osób prywatnych. Zwykle na podobnych zasadach, jednak sposób wykupienia samochodu po zakończeniu umowy, lub w czasie jej trwania, będzie się różnił od tych, skierowanych do firm.

Jak w rzeczywistości wygląda leasing samochodowy?

W skróconej firmie tłumacząc, idzie się do salonu samochodowego, wybiera auto, które jest potrzebne, po czym podpisuje się umowę leasingową, w trakcie której osoba kupująca, lub oczywiście firma, zobowiązuje się do regularnych spłat, na podstawie podpisanej umowy. Definicja leasingu mówi o tym, że jest to nabycie danego urządzenia przez osobą oferującą przedmiot w leasingu, zgodnie z warunkami w podpisanej umowie, zaś osoba zakupująca, zobowiązuje się użytkować konkretne urządzenie, i regularnie opłaca raty leasingowe zgodnie z podpisaną umową.

Czy leasing samochodowy jest opłacalny?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od ewentualnego urządzenia. Można bowiem wybrać dwie opcje zakupu auta.

  1. Z niskim wykupem. Oznacza to, że raty są dość wysokie, by spłata wartości urządzenia była zrealizowana jeszcze przed końcem umowy leasingowej. Dzięki temu samochód przechodzi już bezpłatnie na osobę go spłacającą.
  2. Z wysokim wykupem. To znaczy, że raty są dość niskie do comiesięcznych opłat, jednak późniejszy wykup po zakończeniu umowy będzie dość kosztowny. W takiej sytuacji tylko część auta jest spłacona i po zakończeniu umowy, wykup będzie stosunkowo wysoki.

Co jest lepsze? Leasing czy kredyt?

Z pewnością o wiele łatwiej jest otrzymać samochód w leasing niż jako zakup na raty, czyli kredyt. Jeśli ktoś ma kiepską historię kredytową, nie otrzyma nawet zakupu na raty, natomiast spokojnie może uzyskać samochodowy leasing. W przypadku leasingu, można negocjować cenę zaś taka umowa nie obciąża historii kredytowej. W przypadku kredytu, zasady są dość wyśrubowane, przez co nie każdy go otrzyma, zaś w leasingu jest sporo możliwości uzyskania auta. Nie ma potrzeby wykładania odpowiedniej kwoty jako początek zakupu, zaś w kredycie należy jakaś kwotą dysponować, by można było w ogóle otrzymać kredyt na samochód. Z pewnością leasing jest bardziej opłacalny niż kredyt, dlatego warto sięgać po takie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że zwykle wartość samochodu w leasingu jest wyższa, dlatego należy dobrze przeanalizować nie tylko kredyt, ale też ewentualną umowę leasingową, by nie było potem niespodzianek.